مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ

مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ

مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ یکی از روش های مهاجرت است که در این مطلب قصد داریم توضیحات کاملی در خصوص آن ارائه دهیم. شاید این سوال به ذهن شما خطور کند برای تحصیل در آلمان چه باید کرد؟ مهاجرت به آلمان از طریق دوره های آوسبیلدونگ چگونه است؟ از چه طریقی می توان برای مهاجرت به آلمان اقدام کرد؟ مهاجرت کاری به آلمان چگونه انجام پذیر است؟ با ما همراه باشید تا پاسخ این سوالات را بدانید.

مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ

مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ یکی از راه های مهاجرت کاری به آلمان پس از گذراندن دوره های لازم است که چند سالی است که بسیار مورد توجه دانش آموزان و دانشجویان ایرانی قرار گرفته است. آلمان به دلیل قرار گرفتن به عنوان قطب اقتصادی اروپا، همواره به دنبال جذب نیروی کار خارجی است و از ورود افراد جوان و جویای کار به خوبی استقبال می کند.

آیا شما هم به دنبال تحصیل رایگان در آلمان هستید و میخواهید خودتان از پس هزینه ها بر بیایید؟

فقط با داشتن حداقل مدرک آلمانی و دیپلم می توانید برای اوسبیلدونگ اقدام کنید حتی بدون سوابق کاری و تحصیلات فقط و فقط با داشتن حداقل مدرک المانی B1 و با اعتبار جهانی این مدرک چه در حین کاراموزی چه بعد از اتمام دوره شما میتوانید به راحتی در المان مشغول به کار شوید و از مزایای این کشور برخوردار شوید. ضمن این که بعد از ۵ سال اقامت دائم خود را دریافت کنید. نه تنها با این ویزا اینده خودتان را تامین می کنید بلکه همسر و فرزندان (زیر 18 سال) شما هم می توانند از این فرصت طلایی برخوردار شوند (تحصیل رایگان، فرصت های شغلی فراوان، امکانات درمانی، دریافت اقامت و پاسپورت و…).

به بیان ساده تر یکی از بهترین راه ها برای مهاجرت کاری به آلمان که همواره مقصدی امن برای مهاجران از سراسر دنیا بوده است، مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ میباشد. اما لازم به ذکر است که بدانید ابتدا باید برای انجام اقدامات مهاجرتی خود، اطلاعات کامل و جامعی را کسب کنید تا بتوانید بهترین راه را برای تحقق بخشیدن به رویاها و اهدافتان انتخاب کنید.

آوسبیلدونگ چیست؟

مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ یکی از انواع روش های مهاجرت است. آوسبیلدونگ در واقع یک دوره کارآموزی و یادگیری حرفه ها و مهارت های گوناگون است که در کشور آلمان برگزار می شود. افرادی هستند که علاقه ای به گذراندن دوره های تحصیلی در دانشگاه ها ندارند و بیشتر به دنبال ورود به بازار کار به صورت مستقیم هستند. آوسبیلدونگ یکی از بهترین روش ها برای این افراد بشمار می آید و فرصت طلایی غیر قابل انکاری برای ورود به بازارهای کار اروپاست چرا که با آوسبیلدونگ بدون پرداخت شهریه، به رویای خود نزدیک خواهید شد.

شما پس از گذراندن دوره آوسبیلدونگ در مدرسه و شرکت مربوطه مدرک درجه یک کاری را اخذ می کنید. مدنظر داشته باشید که با دارا بودن این مدرک، شانس بیشتری برای اخذ اقامت و یافتن موقعیت کاری دائمی در آلمان خواهید داشت. افراد بعد از کارآموزی  علاوه بر کسب درآمد، قادر خواهند بود پس از ۵ سال اقامت آلمان را به دست آورند.

امروزه دوره آوسبیلدونگ در کشور آلمان در بیش از ۴۰۰ الی ۵۰۰ رشته برگزار می شود. بنابراین میتوان به جرات گفت همه مشاغل در آوسبیلدونگ دوره آموزشی و کارآموزی دارند؛ پس علاقمندان شرکت در این دوره قادر خواهند بود در حرفه مورد علاقه خود، برای کار در آلمان از این طریق اقدام کنند. بسته به حرفه و مهارتی که انتخاب می کنید، دوره آوسبیلدونگ میتواند ۱ الی ۳ سال زمان ببرد. یکی از مزایای این دوره این است که در اکثر مهارت ها، حین گذراندن دوره کارآموزی به شما حقوق مشخص یا کمک هزینه تعلق می گیرد.

می توانید با داشتن مدرک (Ausbildung) سالانه حدود پانصد هزار قرارداد جدید کارآموزی دوره آوسبیلدونگ به صورت رسمی بعنوان یک کارمند ماهر کار کنید  و به اخذ اقامت کاری آلمان نزدیک شوید. دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ بصورت سالانه و در ماه های سپتامبر یا آگوست برگزار میشود.

مزایای مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ

مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ مزایای بسیاری دارد که در ادامه به برخی از آنها خواهیم پرداخت. کشور آلمان با توجه به آمار بیکاری بسیار پایین، بستر مناسبی برای مهاجرت و راهیابی به فرصت های شغلی تضمین شده است. در نتیجه بسیاری از افراد خواستار مهاجرت کاری به آلمان هستند. در روش آوسبیلدونگ متقاضیان از فرصت تحصیل، آموزش و کسب و کار همزمان برخوردارند. ضمن این که آموزش تئوری و عملی را به طور همزمان فرا می گیرند.

همچنین این افراد نیازی به حمایت مالی از طریق خانواده ندارند و در طی دوره آموزشی امکان اشتغال و پس از پایان دوره آوسبیلدونگ مجوز کاری خواهند داشت. یافتن شغل بلافاصله بعد از اتمام دوره آموزشی، دریافت اقامت با ویزای کارآموزی و اخذ ویزای اقامت دائم آلمان پس از کار در مشاغل آوسبیلدونگ، از مزایای عمده مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ است.

آوسبیلدونگ های آلمان

به طور کلی آوسبیلدونگ در دو دوره تخصصی برگزار می شود. افراد متقاضی پس از پایان هر دوره آوسبیلدونگ گواهینامه مهارت دریافت خواهند کرد. افراد میتوانند در طول مدت آموزش این دوره تا ۱۰ ساعت در هفته کار کنند.

دو نوع برنامه آموزشی برای مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ وجود دارد:

  1. دوره های آوسبیلدونگ دوگانه
  2. دوره های آوسبیلدونگ مدرسه ای

آوسبیلدونگ دوگانه (Duale brufsausbildung)

آوسبیلدونگ دوگانه شامل دوبخش تئوری و عملی می باشد. این برنامه های آموزشی در کالج ها و مدارس برگزار می شود و شامل دوره های فنی، حوزه های طراحی و فروش و …. است.

شرایط لازم برای شرکت در این دوره ها داشتن مدرک دیپلم، مدرک فنی حرفه ای و تسلط به زبان آلمانی است. شرایط سنی معمولا زیر ۳۵ سال و بسته به حرفه های مختلف، متفاوت میباشد. افراد با شرکت در دوره های دوگانه ملزم به پرداخت شهریه نیستند و مقدار مشخصی حقوق نیز دریافت میکنند.

دوره های آوسبیلدونگ مدرسه ای (Schulische Ausbildung)

متقاضیان برای کسب مهارت های لازم در دوره های آوسبیلدونگ مدرسه ای قادر خواهند بدون نیاز به گرفتن مجوز از اداره ثبت احوال و یا آژانس کاریابی اقدام به شرکت در این نوع از آوسبیلدونگ ها نمایند. افراد مستلزم پرداخت شهریه خواهند بود و در این میان به متقاضیانی که در دوره هایی همانند بهداشت و مراقبت شرکت کنند، حقوق تعلق میگیرد. در واقع بهتر است بگوییم در این دوره دریافت حقوق بیشتر در رشته پرستاری متداول است. فراگیری این دوره هم در کالج های خصوصی و هم در کالج های دولتی انجام می شود و حدود ۱ الی ۳ سال زمان می برد.

آموزش ها هم به صورت تئوری و هم به صورت عملی انجام میشود اما کفه ترازو بیشتر به سمت روش تئوری است. این دوره آوسبیلدونگ بیشتر در رشته هایی نظیر صنعت، پرستاری، تجارت، فروش، بانکداری، مهندسی و طراحی کاربرد دارد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان

بسته به شرایط و انواع ویزا، مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ تفاوت دارد. در این بخش به شرح مدارک لازم برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان میپردازیم که عبارتند از:

_پاسپورت

_ارائه پذیرش تحصیلی

_ترجمه و ارائه مدارک تحصیلی اعم از دیپلم تا آخرین مدرک تحصیلی همراه ریز نمرات

_ترجمه شناسنامه

_مدرک زبان آلمانی در سطوح مورد نیاز

_نامه تمکن مالی

_گواهی سلامت متقاضی

_بیمه نامه

_تکمیل و ارائه فرم های مرتبط با ویزا

_رزومه

­_تجربه و سابقه کاری (درصورت داشتن)

_مراحل اپلای به آوسبیلدونگ آلمان

با این که هر دوره با توجه به مهارتی که مد نظرتان است شرایط خاص خود را دارد، اما به طور کلی شرایط زیر گویای ضروریات شما برای شرکت در این دوره است.

 مدرک زبان B1

یکی از ضروریات اولیه برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ، داشتن مدرک زبان آلمانی است و بهتر است در صورت نداشتن cfhk B1 هرچه سریعتر برای دریافت آن اقدام نمایید. هر قدر تسلط شما به زبان آلمانی بیشتر باشد، شرایط برای شما آسان تر خواهد شد. شما باید بتوانید به خوبی با استفاده از زبان آلمانی نیاز های اولیه خود را برطرف کرده و به راحتی از واژگان این زبان استفاده کنید. اخذ این مدرک در ایران حدود ۱ سال به طول می انجامد.

 اخذ نمره لازم برای ورود به دوره

در آزمون ورودی باید نمره مطلوب را کسب کنید.

گواهی تمکن مالی

برای دریافت ویزا بایستی این گواهی را که نشان دهنده توانایی شما برای پرداخت هزینه های زندگی خودتان قبل از یافتن شغل است، ارائه دهید. این مبلغ تقریبا حدود ۱۲۰۰۰ یورو (۱۰۰۰یورو برای هر ماه) می باشد.

 تأییدیه کتبی از شرکت آموزش فنی و حرفه ای

اعتبار این مدارک سه ماه بعد از تحویل آن بررسی شده و نتیجه نهایی به شما اعلام می شود. این تأییدیه یکی از مدارک مهم است که باید از یک شرکت معتبر کسب کرده باشید.

بیمه درمانی

تا زمان شروع دوره باید بیمه درمانی داشته باشید تا اگر با مشکلات سلامتی مواجه شدید، هزینه آن برایتان سنگین نباشد؛ چون خدمات درمانی در آلمان برای بیمه شدگان کاملا رایگان است.

_اطلاعاتی درباره شرایط تحصیل در رشته های مختلف برای آوسبیلدونگ در حین تحصیل: (آمار و ارقام درآمد به صورت ماهیانه و  تقریبی میباشند)

_آوسبیلدونگ مکانیک خودرو

دوره: ۳ ساله

درآمد سال اول: ۹۷۵ یورو

درآمد سال دوم: ۱۰۳۰ یورو

درآمد سال سوم: ۱۱۰۰ یورو

تمامی آموزشهای کلاسیک درباره فناوری مدرن، برق خودرو، سیستم های کمکی خودرو و … به متقاضی ارائه خواهد شد و فرد به عنوان مکانیک خودرو آینده شغلی خوبی خواهد داشت.

_آوسبیلدونگ ورزشی

دوره:۳ ساله

درآمد سال اول: ۹۲۰ یورو

درآمد سال دوم: ۹۷۰ یورو

درآمد سال سوم: ۱۰۱۰ یورو

دوره ورزش به صورت عمده حالت دوگانه دارد: ورزشهای رقابتی (مربی) و ورزش های پیشگیری و سلامت

_آوسبیلدونگ برنامه نویسی

دوره: ۳ ساله

درآمد سال اول: ۸۷۰ یورو

درآمد سال دوم: ۹۰۰ یورو

درآمد سال سوم : ۱۰۰۰ یورو

در طول دوره به متقاضیان مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ مهارت هایی همچون تکنیک ها، زبان های برنامه نویسی، ابزارهای مورد استفاده، چگونگی فرایندها و ….آموزش داده میشود و از همان ابتدا تجربه عملی کسب می کنند.

_آوسبیلدونگ معماری

دوره: ۴ سال

درآمد سال اول: ۷۵۰ یورو

درآمد سال دوم: ۷۹۰ یورو

درآمد سال سوم: ۸۵۰ یورو

مدارک این دوره در سه حوزه ساختمان سازی، معماری و طراحی داخلی ارائه می شود. متقاضیان باید ۸ ترم را بگذرانند و مدرکی که نشان دهنده دو سال کار عملی است را ارائه دهند.

_آوسبیلدونگ آشپزی

دوره: ۳ ساله

درآمد سال اول: ۶۵۰ یورو

درآمد سال دوم: ۷۴۵ یورو

درآمد سال سوم: ۸۴۰ یورو

متقاضیان باید بسیار فعال باشند و حتی در آخر هفته ها و شب ها مشغول کار شوند. ضمن این که ۴۰ ساعت در هفته باید ارائه عملی داشته باشند. در این دوره آموزش هایی نظیر نگهداری مواد تا تهیه و سرو غذا و همچنین خرید مواد اولیه آشپزی ارائه میشود.

_آوسبیلدونگ حسابداری

دوره: ۳ ساله

درآمد سال اول: ۱۳۰۰ یورو

درآمد سال دوم: ۱۵۰۰ یورو

درآمد سال سوم: ۱۷۰۰ یورو

یکی از مزیت های این رشته این است که افراد علاوه بر آموزش تئوری، بصورت عملی نیز آموزش خواهند دید و با مهارت های لازم کاملا آشنا خواهند شد.

_آوسبیلدونگ برق

دوره: ۲ الی ۳ سال و نیم

درآمد سال اول: ۸۵۰ یورو

درآمد سال دوم: ۹۵۰ یورو

درآمد سال سوم: ۱۰۵۰ یورو

درآمد سال چهارم ۱۱۱۰ یورو

مهندسین برق تقاضای زیادی برای کار خواهند داشت و برای کار در شرکتهای فناوری اطلاعات و اتوماسیون، تأمین انرژی و ساخت وسایل نقلیه واحد شرایط خواهند بود. همچنین مهارت هایی چون ارزیابی و تست سیستم های الکتریکی، مونتاژ ، پردازش و اتصال اجزای مکانیکی و تجهیزات الکتریکی و کنترل ایمنی را فرا خواهند گرفت.

_آوسبیلدونگ کنترل ترافیک هوایی

دوره: ۳ سال و نیم تا ۴ سال و نیم

درآمد سال اول و دوم: ۱۲۰۰ یورو

درآمد سال سوم: ۴۰۰۰ یورو

درآمد سال چهارم: ۵۹۰۰ یورو

(مخصوص شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا)

_آوسبیلدونگ دندانپزشکی

دوره: ۳ سال و نیم

درآمد سال اول: ۵۸۵ یورو

درآمد سال دوم: ۶۹۰ یورو

درآمد سال سوم: ۷۹۰ یورو

درآمد سال چهارم: ۸۲۰ یورو

_آوسبیلدونگ کامپیوتر

دوره: ۳ ساله

درآمد سال اول: ۸۵۰ یورو

درآمد سال دوم: ۹۰۰ یورو

درآمد سال سوم: ۹۵۰ یورو

آموزش ها بصورت تئوری و عملی است و محصلان به طور مساوی در شرکتها و کالجها حضور خواهند داشت.

_آوسبیلدونگ عمران

دوره: ۳ سال و نیم تا ۴ سال و نیم

درآمد سال اول: ۷۵۰ یورو

درآمد سال دوم: ۹۵۰ یورو

درآمد سال سوم: ۱۳۰۰ یورو

درآمد سال چهارم: ۱۴۰۰ یورو

_آوسبیلدونگ پرستاری

دوره: ۲ و نیم الی ۳ و نیم سال

درآمد سال اول: ۱۲۰۰ یورو

درآمد سال دوم: ۱۳۰۰ یورو

درآمد سال سوم: ۱۴۰۰ یورو

درآمد سال چهارم: ۱۵۰۰ یورو

در این رشته متقاضی علاوه بر مباحث تئوری، ۴۰ ساعت در هفته باید به صورت عملی مشغول به کار شود.

_آوسبیلدونگ پزشکی

دوره: ۲ تا ۴ سال

متقاضیان این دوره حقوقی دریافت نخواهند کرد و با توجه به رشته مورد نظر شهریه پرداخت میکنند.

لیست بهترین مشاغل و حقوق تقریبی آنها پس از اتمام دوره کارآموزی

متخصص بهداشت دندان: 3300 یورو

کارشناس املاک: 3000 یورو

پرستار: 2900 یورو

راننده کامیون: 2500 یورو

کنترل کننده ترافیک هوایی: از 6000 تا 8000 یورو

کارمند بانک: از 2500 تا 2900 یورو

پلیس: 3300 یورو

مکانیک کشتی: 2700 یورو

پرستار سالمند: 2640 یورو

متخصص فناوری اطلاعات: 2400 یورو

مدیر صندوق سرمایه گذاری: از 2300 تا 2500 یورو

کارشناس بیمه تجاری و امور مالی: 2400 یورو

کارشناس فناوری رسانه: 2800 یورو

برنامه ریز سیستم فنی و طراحی محصول:  از 1600 تا 2900 یورو

کارشناس تامین اجتماعی: از 2000 تا 2500 یورو

تکنسین آزمایشگاه فیزیک: 2200 یورو

متخصص مکاترونیک: از 2000 تا 2900 یورو

متخصص اداری: 2000 یورو

تکنسین الکترونیک:  از 1600 تا 2000 یورو

کارمند دولتی:  از 1800 تا 2200 یورو

سخن آخر

امیدوارم که این مقاله پاسخی جامع برای سوال ها و ابهامات شما عزیزان در خصوص مهاجرت به آلمان از طریق آوسبیلدونگ بوده باشد. شما عزیزان می توانید جهت هرگونه مشاوره در خصوص آوسبیلدونگ و مهاجرت کاری به آلمان با همکاران ما در موسسه مهاجرتی اندیشه در تماس باشید. همکاران ما پاسخگوی سوالات شما عزیزان هستند.

Rate this content

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چرا مهاجرت به دومینیکا؟

چرا مهاجرت به دومینیکا؟

در این مطلب قصد داریم شما را با انواع ویزای دومینیکا برای مهاجران و همچنین برنامه ویزای سرمایه گذاری در

ویزای کار اتریش

ویزای کار اتریش

ممکن است این سوال به ذهن شما خطور کند که نحوه اخذ ویزای کار اتریش برای ایرانیان به چه صورت

ویزای کار اسپانیا

ویزای کار اسپانیا

شرایط مهاجرت و اخذ ویزای کار اسپانیا برای ایرانیان در سال 2022 مطلب دیگری است که به بحث و بررسی

شروع به تایپ کنید تا مقاله های مورد نظر خود را ببینید.
ما از داده های شما مانند نام و ایمیل برای اهداف بازاریابی استفاده خواهیم کرد.