مهاجرت تحصیلی به کشور بلژیک

شرایط مهاجرت تحصیلی به بلژیک

مهاجرت تحصیلی به بلژیک

مهاجرت تحصیلی به بلژیک یکی از روش هایی است که می توان به این کشور مهاجرت کرد که در ادامه به بررسی تمامی شرایط و پیش نیاز های آن می پردازیم، تحصیل در بلژیک از جهات مختلفی برایتان شرح می دهیم تا با دانستن شرایط تحصیل در بلژیک آشنا شوید و استفاده کنید. پس در ادامه با شرکت مهاجرتی اندیشه کو همراه باشید.

احتمالا برای شما سوال است که چگونه می توان به کشور بلژیک از طریق تحصیلی مهاجرت کرد؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا موقعیت این کشور را مورد بررسی قرار می دهیم.

شرایط مهاجرت تحصیلی به بلژیک

موقعیت کشور بلژیک

این کشور به لحاظ جغرافیایی در غرب اروپا واقع شده و در همسایگی کشورهای هلند، آلمان، فرانسه و کشور لوکس و گران لوکزامبورگ می باشد. از روی نقشه جغرافیایی که ببینید بلژیک از شمال با هلند، از شرق با آلمان، از جنوب با فرانسه، از جنوب شرقی با لوکزامبورگ هم مرز می باشد. این کشور جزو اتحادیه اروپا است. از لحاظ امکانات رفاهی و امنیت در سطح بالایی قرار دارد.

 

هزینه کشور بلژیک

کشور بلژیک به علت هزینه های پایین تحصیل، بهترین انتخاب برای تقاضاکنندگان می باشد. البته هزینه ها بستگی به انتخاب نوع زندگی شخص دارد. گاهی یک فرد با هزینه کم می تواند زندگی کند و فردی دیگر در همان شرایط با هزینه بالاتری زندگی تحصیلی را می گذراند.

به طور مثال بعضی از دانشجوها به صورت جمعی و چند نفره و بعضی به صورت تک نفره ترجیح می دهند زندگی کنند. اجاره سوئیت و خانه مستقل، مطمئنا در بالا رفتن هزینه ها تاثیر زیادی دارد.

به علت بالا بودن هزینه های زندگی در کنار تحصیل نیاز به کار ضروری است. البته در بعضی از دانشگاهای بلژیک هزینه تحصیل تقریبا رایگان است.

در این مقاله تحصیل در بلژیک، دریافت ویزا تحصیلی بلژیک و شروط پذیرفته شدن را مورد نقد و بررسی قرار می دهیم.
برخی از سوالات پرتکرار این است که چه مدارکی برای دریافت ویزا لازم می باشد؟ بورسیه تحصیلی به چه کسانی تعلق می گیرد؟ تحصیل در بلژیک را از تمام جوانب مختلف بررسی میکینم، پس در ادامه با ما همراه باشید.

تحصیل در بلژیک و شرایط عمومی

موقعیت و شرایط عمومی بلژیک از نکاتی است که در مورد تحصیل حتما باید به آنها دقت و توجه داشته باشیم. بلژیک در غرب اروپا قرار دارد و پایتخت آن بروکسل است و عضو اتحادیه اروپا می باشد. در بلژیک به زبان های فرانسوی، آلمانی، و هلندی صحبت می شود. اکثر مدارس و دانشگاه های این کشور زبان انگلیسی را تدریس می کنند.

یکی از نکاتی که باید دقت داشته باشید این است که در رشته ای تحصیل کنید که بتوانید به راحتی شغل خوبی پیدا کنید و مشغول کار شوید. البته این نکته را فراموش نکنید که حتما باید به زبان های این کشور شناخت داشته باشید تا بتوانید کار کنید.

برای تحصیل دراین کشور حتما باید شرایط یکی از دانشگاه های بلژیک را داشته باشید تا بتوانید برای دریافت ویزا اقدام کنید.

تحصیل مدارس بلژیک

در کشور بلژیک شروع تحصیل از دبستان آغاز می شود و دانشجو بعد از پایان دوره دبیرستان وارد دانشگاه می شود. برای ورود به رشته هایی همانند فنی و پزشکی و دندانپزشکی آزمون ورود به دانشگاه الزامی است.

همانطور که گفته شد زبان های رایج این کشور فرانسوی و آلمانی انگلیسی و هلندی  می باشد، از این رو دروس در این کشور نیز به چند زبان رایج تدریس می شود.

شما برای تحصیل در کشور بلژیک نیاز دارید که شرایط اولیه ی پذیرش را داشته باشید. یکی از شرایط اولیه محدودیت سنی است. شروع سن تحصیل در مدارس از ۶ سالگی می باشد و اخذ دیپلم تا ۱۸ سالگی امکان پذیر است.

دوره ی پیش دبستانی از ۲ سالگی شروع می شود و تا ۶ سالگی ادامه دارد. دانش آموزان از سن ۶ سالگی تا ۱۲ سالگی در پایه دبستان آموزش می بینند، پایه دبیرستان از سن 12سالگی آغاز می شود. با توجه به وسعت جامعه بین المللی در این مدارس نظام آموزشی بر پایه نظام های آموزش کشورهای فرانسوی، بریتانیایی، هلندی، و آمریکایی می باشد.

مهاجرت تحصیلی به بلژیک

تحصیل مقطع کارشناسی در بلژیک

برای مهاجرت تحصیلی به کشور بلژیک بهترین گزینه تحصیل در مقطع کارشناسی است. مدت زمان تحصیل پایه کارشناسی ۳ تا ۴ سال و ۱۸۰ واحد است.

دانشگاه و نهادهای آموزشی در بلژیک از نظر دانش در رتبه خوبی قرار دارند. اغلب دروس به زبان های هلندی، فرانسوی و آلمانی تدریس می شود. در دانشگاه های خصوصی با پرداخت شهریه می توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید.

در بلژیک تحصیل در پایه کارشناسی با مدرک زبان انگلیسی آیلس ۶ مورد تایید است.

افرادی که دیپلم معتبر داشته باشند، در تمام رشته ها می توانند در دانشگاه های بلژیک به تحصیل ادامه دهند. لازم به ذکر است که تحصیل در رشته های پزشکی، هنر و علوم مهندسی، نیاز به آزمون دارد.

دانشجویان رشته های پزشکی و دندانپزشکی که تمایل به تحصیل در این رشته ها را دارند می بایست در سنجش ورودی و دانشجویان هنر در سنجش عملی شرکت کنند.

در مقطع کارشناسی تحصیل در کشور بلژیک به زبان فرانسوی می باشد و دروس کمتر به زبان انگلیسی ارائه می شود. هزینه های پایین کارشناسی در بلژیک نکته مثبت نظام آموزشی به حساب می آید.

تحصیل در پایه کارشناسی ارشد در بلژیک

نظام آموزشی بلژیک کیفیت بسیار خوبی دارد. در پایه کارشناسی ارشد به دلیل تحصیلات کامل، موقعیت مهاجرت فراهم می باشد. مدت زمان تحصیل در بلژیک در پایه کارشناسی ارشد ۲ سال و مخارج زندگی و تهیه خانه نرمال است پس جای نگرانی بابت هزینه های زندگی نیست. درباره مدرک زبان دانشجو باید گفت کاملا بستگی به دانشگاه دارد. تحصیل در هر رشته پیش نیاز های خاص خود را دارد. برای نمونه برای تحصیل کارشناسی ارشد رشته های مهندسی در بلژیک نیاز به مدرک زبان آیلس  ۶.۵ دارید.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس تنوع بیشتری را به همراه دارد، آزمون ورودی ندارید و دوره ها به زبان انگلیسی ارائه می شود.

تحصیل در پایه دکتری در بلژیک

مدت زمان تحصیل در بلژیک در پایه دکترا ۴ سال است، در این پایه داشتن سوپروایزر الزامی می باشد. مسئولیت رسیدگی، بررسی و رشد تحصیلی، قبول پایان نامه دکترا زیر نظر سوپروایزر می باشد.

در مقطع دکترا غالبا  دروس تحقیقاتی می باشد و تدریس زیر نظر برترین اساتید صورت میگیرد، در این مقطع به دانشجو حقوق دانشجویی از طرف دانشگاه تعلق می گیرد.

در تمام مراحل پایه دکترا از زبان انگلیسی برای تدریس استفاده می شود. با این حال بسته به دانشگاهی که پذیرش می شویدزبان های تدریس متفاوت است. اما چیزی که به آن نیاز دارید  مدرک آیلس با نمره ۷ می باشد.

تحصیل همراه بورسیه در بلژیک

دریافت بورسیه در تمام پایه های تحصیل ممکن می باشد. اما باید از تمامی قوانین و شرایط مطلع باشید تا شانس پذیرش بالایی در بورسیه شدن داشته باشید.

برای قبول و پذیرفته شدن در پایه لیسانس حتما باید کارنامک (همان خلاصه و تاریخچه تحصیلی ) را ارائه دهید. در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری سن تقاضا کننده بورسیه ۳۵ تا ۴۰ سال می باشد.  ارائه آخرین مدرک تحصیلی برای ادامه مراحل کار مورد نیاز است. برای دریافت بورسیه تاییدیه از سوپروایزر دانشگاه یکی دیگر از مراحل است. شرایط اخذ بورسیه برای هر فرد بنا به رشته تحصیلی او و نمراتش متفاوت است.

مخارج تحصیل در بلژیک

هزینه ها و مخارج برای هر فرد متفاوت است. اینکه شما در چه رشته ای هستید، در چه دانشگاهی تحصیل می کنید و در کدام شهر بلژیک اقامت دارید همه این موارد در  کاهش یا افزایش هزینه های تحصیل موثر است. اما به طور میانگین مخارج تحصیل در این کشور بین ۲۰۰۰ یورو تا ۵۰۰۰ یورو می باشد. انتخاب خوابگاه یا آپارتمان شخصی و مخارج زندگی تقریبا ۷۵۰ تا ۱۱۰۰ یورو در سال نظر بگیرید.

تحصیل در بلژیک و کار دانشجویی

کار دانشجویی بستگی به پایه تحصیلی شما دارد و شما در طول تحصیل در بلژیک اجازه کار نیم وقت را دارید. تقریبا ۲۰ ساعت در هفته مجاز هستید که کار نیمه وقت داشته باشید. در پایه لیسانس ۱۰ ساعت در طول هفته و در پایه کارشناسی ارشد ۲۰ ساعت در طول هفته و همچنین در پایه دکتری ۳۰ ساعت در هفته مجاز به کار هستید و در قبال کار دانشجویی در هر ساعت تا ۹ یورو دستمزد به شما پرداخت می شود.

تحصیل در بلژیک و ویزای همراه

اخذ ویزای همراه یکی مهمترین مسائل تحصیل در بلژیک است که برای دانشجویان حائز اهمیت است. افرادی که شهروند اتحادیه اروپا می باشند. همراه آنها می توانند به این کشور وارد شوند.

درباره شهروندان غیر اتحادیه اروپا ویزای همراه برای همسر و فرزند زیر 18 سال صادر می شود که  دانشجو می تواند به وسیله این ویزا خانواده خود را وارد کشور بلژیک کند. درخواست ویزای همراه باید از طریق سفارت و یا کنسولگری بلژیک باشد.

مدارک مورد نیاز و دریافت ویزای تحصیلی در بلژیک

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای تحصیلی شامل پاسپورت، عکس پاسپورتی، اصل و کپی مدارک تحصیل همراه، ریز نمرات مدرک تحصیلی (دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد) نامه پذیرش دانشگاه، اثبات تمکن مالی، گواهی عدم سوئه پیشینه، گواهی سلامت پزشکی، مدرک زبان، رزومه تحصیلی و توصیه نامه می باشد.

کشور بلژیک چند زبانه است و برای استخدام در کار حتما باید به این زبان ها مسلط باشید. در این کشور به زبان های فرانسه، هلندی و بعضی مناطق به زبان آلمانی صحبت می کنند، بعد از پایان تحصیلات برای یافت کار می توانید اقدام کنید.

 وضعیت اقامت و تحصیل در بلژیک

بعد از پایان تحصیلات و پیدا کردن شغل مناسب می توانید ویزای کار بگیرید و با ویزای کار مقیم بلژیک شوید. بعد از مدتی کار و پرداخت بیمه و مالیات، اوضاع قانونی شما ثابت می شود و می توانید اقامت دائمی در کشور بلژیک بگیرید.

مزیت تحصیل در بلژیک

بلژیک از نظر کیفیت تحصیل، امکانات دانشگاه، استادان با تجربه و پیشرفت تحصیلی بهترین شرایط را دارد.

در کشور بلژیک هر کدام از دانشگاه ها کتابخانه های تخصصی و بسیار پیشرفته و مجهز دارند.

سیستم آموزشی بروز و با کیفیت بالا می باشد.

بلژیک یکی از امن ترین کشورها می باشد و از نظر پذیرش دانشجو از هر ملیتی دانشجو می پذیرد و از این نظر محدودیتی ندارد.

برخی از نکات مثبتی که در مقطع فوق لیسانس می توان به آن اشاره کرد:

1- دوره های فوق لیسانس در دانشگاه های فرانسوی به زبان انگلیسی ارائه می شوند.

2- در این کشور دانشجو با چند زبان آشنا می شود از جمله زبان های فرانسوی، هلندی و آلمانی

3- این کشور دارای برترین دانشگاه ها می باشد و تحصیل در آن ها موجب فراهم شدن موقعیت های شغلی برای فرد می شود.

سخن آخر و پایانی

تمام موارد تحصیل در این مقاله مورد نقد و بررسی قرار گرفت. تحصیل در بلژیک از نظر سطح دانش و علمی دانشگاه ها و مخارج تحصیل در حد معقول و مناسب می باشد.
در بلژیک دانشگاه های بسیار معتبری وجود دارد. زبان های رایج این کشور هلندی، فرانسوی و آلمانی می باشد. به همین دلیل بهتر است قبل از ورود به این کشور اندکی به این زبان ها اشراف داشته باشید و با در نظر گرفتن شرایط خود تصمیم به مهاجرت بگیرید. پیشنهاد ما به شما این است که قبل از هر کاری مدرک زبان خود را بگیرید تا در بقیه مراحل راحت تر بتوانید حرکت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ما در شرکت مهاجرتی اندیشه کو تماس بگیرید.

منبع :https://ec.europa.eu/immigration/belgium-highly-qualified-worker_en

5/5 - (1 امتیاز)
اگر نیاز به مشاوره دارید کافیه فرم زیر رو پر کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یازده + 19 =

نحوه دریافت ویزای کادر درمان

ویزای کادر درمان نروژ

اخذ ویزای کادر درمان نروژ یکی از راه های مهاجرت است که پزشکان و پرستاران از این طریق می توانند

هزینه مهاجرت تحصیلی به فنلاند

مهاجرت تحصیلی به فنلاند

مهاجرت تحصیلی به فنلاند یکی از موضوعات پرطرفدار و محبوب، مهاجرت تحصیلی به کشور فنلاند است زیرا کشور فنلاند بسیار

مهاجرت به پرتغال از طریق سرمایه گذاری

خرید ملک کشور پرتغال

خرید ملک کشور پرتغال یکی از راه های دریافت اقامت در این کشورعضو اتحادیه اروپا می باشد که از این

Shopping cart
Start typing to see posts you are looking for.
ما از داده های شما مانند نام و ایمیل برای اهداف بازاریابی استفاده خواهیم کرد