کارآموزی آلمان :
آوسبیلدونگ

کارآموزی آلمان یا آوسبیلدونگ چیست؟

آیا شماهم به دنبال تحصیل رایگان و مهاجرت به آلمان هستید و میخواهید خودتان از پس هزینه هایتان بر بیایید؟

شما تنها با داشتن مدرک دیپلم و حتی بدون سوابق کاری و تحصیلات و فقط با داشتن مدرک زبان آلمانی B1 می توانید برای اوسبیلدونگ در آلمان اقدام کنید.

با اعتبار جهانی این مدرک چه در حین کاراموزی چه بعد از اتمام دوره شما میتوانید به راحتی در آلمان مشغول به کار شوید و از مزایای این کشور برخوردار شوید و بعد از ۵ سال اقامت دائم خود را دریافت کنید. نه تنها با این ویزا آینده خودتان را تامین می کنید بلکه همسر و فرزندان (زیر 18 سال) شما هم میتوانند از این فرصت طلایی برخوردار شوند (تحصیل رایگان، فرصت های شغلی فراوان، امکانات درمانی، دریافت اقامت و پاسپورت و…)

یکی از بهترین راه ها برای مهاجرت به آلمان که همواره مقصدی امن برای مهاجران از سراسر دنیا بوده است، مهاجرت از طریق آوسبیلدونگ است. اما لازم به ذکر است ابتدا باید برای انجام اقدامات مهاجرتی خود، اطلاعات کامل و جامع را کسب کنید تا بتوانید بهترین راه را برای تحقق بخشیدن به رویاهایتان، اهدافتان و هم راستا با پیشرفت خود انتخاب کنید.

از این رو می توانید در این مقاله با موسسه مهاجرتی اندیشه همراه باشید تا بتوانیم موضوعات مفیدی را به منظور گسترش افق دیدتان در امر مهاجرت بررسی کنیم.

آوسبیلدونگ در آلمان و شرایط آن

آوسبیلدونگ در واقع  یک دوره کارآموزی و یادگیری حرفه ها و مهارت های گوناگون است که در کشور آلمان برگزار می شود. افرادی هستند که علاقه ای به گذراندن دوره های تحصیلی در دانشگاه ها ندارند و بیشتر به دنبال وارد شدن به بازار کار به صورت مستقیم هستند که آوسبیلدونگ یکی از رایج ترین روش ها برای این گونه افراد و بسیاری دیگر بشمار می آید و فرصت طلایی غیر قابل انکاری برای ورود به بازارهای کار اروپاست زیرا با آوسبیلدونگ بدون پرداخت شهریه، به رویای خود نزدیک خواهید شد.

شما پس از گذراندن دوره آوسبیلدونگ در آلمان چه در مدرسه یا شرکت مربوطه مدرک درجه یک کاری را اخذ می کنید. باید خاطر نشان کنیم که با دارا بودن این مدرک، شانس بیشتری برای اخذ اقامت و یافتن موقعیت کاری دائمی در آلمان خواهید داشت. افراد بعد از کارآموزی  علاوه بر کسب درآمد، قادر خواهند بود پس از ۵ سال اقامت آلمان را به دست آورند.

امروزه دوره آوسبیلدونگ در کشور آلمان در بیش از ۴۰۰ الی ۵۰۰ رشته برگزار می شود، بنابراین میتوان به جرات گفت همه شغل ها در آوسبیلدونگ دوره آموزشی و کارآموزی دارند؛ پس علاقمندان شرکت در این دوره قادر خواهند بود در حرفه مورد علاقه خود، برای کار در آلمان از این طریق اقدام کنند.

بسته به حرفه و مهارتی که انتخاب می کنید، دوره آوسبیلدونگ میتواند ۱ الی ۳ سال زمان ببرد. یکی از نکته های مثبت این دوره این است که در اکثر مهارت ها، حین گذراندن دوره کارآموزی به شما حقوق مشخص یا کمک هزینه تعلق میگیرد.

این دوره ها توسط شرکت های آلمانی منعقد می شود. می توانید با داشتن مدرک (Ausbildung) در دوره آوسبیلدونگ به صورت رسمی بعنوان یک کارمند ماهر کار کنید و به اخذ اقامت کاری کشور آلمان نزدیک شوید. 

دوره های کارآموزی آوسبیلدونگ بصورت سالانه و در ماه های سپتامبر یا آگوست برگزار میشود.

خرید ملک و سرمایه‌گذاری برای اخذ اقامت اروپا و سودآوری مالی

مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ویزای آوسبیلدونگ

این امر مزایای بسیاری دارد که در ادامه به برخی از آنها خواهیم پرداخت. میدانید که کشور آلمان با توجه به آمار بیکاری بسیار پایین، بستر مناسبی برای مهاجرت و راهیابی به فرصت های شغلی تضمین شده است. در روش آوسبیلدونگ متقاضیان از فرصت تحصیل، آموزش و کسب و کار همزمان برخوردارند و آموزش تئوری و عملی همزمان را به همراه دارند.

یکی از بهترین مزایا این است که نیازی به ساپورت مالی از طرف خانواده را ندارند و در طی دوره آموزشی امکان اشتغال و پس از پایان دوره آوسبیلدونگ مجوز کاری خواهند داشت.

یافتن شغل بلافاصله بعد از اتمام دوره آموزشی، دریافت اقامت با ویزای کارآموزی و اخذ ویزای اقامت دائم آلمان پس از کار در مشاغل آوسبیلدونگ، از مزایای عمده این روش است.

آوسبیلدونگ آلمان

بطور کلی آوسبیلدونگ در دو دوره تخصصی برگزار میشود. افراد متقاضی پس از پایان هر دوره آوسبیلدونگ گواهینامه مهارت دریافت خواهند کرد. افراد میتوانند در طول مدت آموزش این دوره تا ۱۰ ساعت در هفته کار کنند.

دو نوع برنامه آموزشی برای آوسبیلدونگ وجود دارد:

1.دوره های آوسبیلدونگ دوگانه

2.دوره های آوسبیلدونگ مدرسه ای

آوسبیلدونگ دوگانه (Duale brufsausbildung):

شامل دوبخش تئوری و عملی می باشد. این برنامه های آموزشی در کالج ها و مدارس برگزار می شود و شامل دوره های فنی، حوزه های طراحی و فروش و …. است.

شرایط لازم برای شرکت در این دوره ها داشتن مدرک دیپلم، فنی حرفه ای و تسلط به زبان آلمانی است. شرایط سنی معمولا زیر ۳۵ سال و بسته به حرفه های مختلف، متفاوت میباشد. افراد با شرکت در دوره های دوگانه ملزم به پرداخت شهریه نیستند و مقدار مشخصی حقوق نیز دریافت میکنند.

دوره های آوسبیلدونگ مدرسه ای (Schulische Ausbildung)

متقاضیان برای کسب مهارت های لازم در این دوره ها قادر خواهند بود بدون نیاز به گرفتن مجوز از اداره ثبت احوال و یا آژانس کاریابی اقدام به شرکت در این نوع از آوسبیلدونگ ها نمایند. افراد مستلزم پرداخت شهریه خواهند بود و در این میان، به متقاضیانی که در دوره هایی همانند بهداشت و مراقبت شرکت کنند، حقوق تعلق می گیرد. در واقع بهتر است بگوییم در این دوره دریافت حقوق بیشتر در رشته پرستاری متداول است. فراگیری این دوره نیز هم درکالج های خصوصی و هم در کالج های دولتی انجام می شود و حدود ۱ الی ۳ سال زمان می برد.

آموزش ها هم بصورت تئوری و هم به صورت عملی انجام میشود اما اغلب دوره ها به صورت تئوری است.

این دوره آوسبیلدونگ بیشتر در رشته هایی نظیر صنعت، پرستاری، تجارت، فروش، بانکداری، مهندسی و طراحی بیشترین کاربرد را داراست. 

مدارک مورد نیاز جهت آوسبیلدونگ در آلمان

بسته به شرایط و انواع ویزاها، مدارک لازم برای ارائه تفاوت دارد. در این بخش به شرح مدارک لازم برای اخذ ویزای آوسبیلدونگ آلمان میپردازیم:

 1. پاسپورت
 2. ارائه پذیرش تحصیلی
 3. ترجمه و ارائه مدارم تحصیلی اعم از دیپلم تا آخرین مدرک تحصیلی همراه ریز نمرات
 4. ترجمه شناسنامه
 5. مدرک زبان آلمانی در سطوح مورد نیاز
 6. نامه تمکن مالی
 7. گواهی سلامت متقاضی
 8. بیمه نامه
 9. تکمیل و ارائه فرم های مرتبط با ویزا
 10. رزومه و CV 
 11. ­تجربه و سابقه کاری (درصورت داشتن)

مراحل اپلای به آوسبیلدونگ آلمان

با این که هر دوره با توجه به مهارتی که مد نظرتان است شرایط خاص خود را میطلبد، اما به طور کلی شرایط زیر گویای ضروریات شما برای شرکت در این دوره است.

1. مدرک زبان B1

یکی از ضروریات اولیه برای شرکت در دوره های آوسبیلدونگ، داشتن مدرک زبان آلمانی B1 است و بهتر است در صورت نداشتن هرچه سریعتر برای دریافت آن اقدام نمایید. هرقدر تسلط شما بر زبان آلمانی بیشتر باشد، شرایط برای شما آسان تر خواهد شد. شما باید بتوانید به خوبی با استفاده از زبان آلمانی نیازهای اولیه خود را برطرف کرده و به راحتی از واژگان این زبان استفاده کنید. اخذ این مدرک در ایران حدود یک سال به طول می انجامد.

2. اخذ نمره لازم برای ورود به دوره

در آزمون ورودی میبایست نمره مطلوب را کسب کنید و باید به این نکته توجه کنید چون از اهمیت بالایی برخوردار است و حتما باید نمره لازم را کسب کنید.

3. گواهی تمکن مالی

برای دریافت ویزا میبایست این گواهی را که نشان دهنده توانایی شما برای پرداخت هزینه های زندگی خودتان قبل از یافتن شغل است را ارائه دهید. این مبلغ تقریبا حدود ۱۲۰۰۰ یورو (۱۰۰۰یورو برای هرماه) می باشد.

4. تأییدیه کتبی از شرکت آموزش فنی و حرفه ای

اعتبار این مدارک سه ماه بعد از تحویل آن بررسی شده و نتیجه نهایی به شما اعلام می شود. این تأییدیه یکی از مدارک مهم است که باید از یک شرکت معتبر کسب کرده باشید.

5. بیمه درمانی

تا زمان شروع دوره باید بیمه درمانی داشته باشید تا اگر با مشکلات سلامتی مواجه شدید، هزینه آن برایتان سنگین نباشد چرا که خدمات درمانی در آلمان برای بیمه شدگان کاملا رایگان میباشد.

اطلاعاتی درباره شرایط تحصیل در رشته های مختلف برای آوسبیلدونگ در حین تحصیل

(آمار و ارقام درآمد به صورت ماهیانه و  تقریبی میباشند)​

رشته کارآموزیزمان دورهدرآمد سال اولدرآمد سال دومدرآمد سال سومدرآمد سال چهارم
آوسبیلدونگ مکانیک خودرو3 ساله975 یورو1030 یورو1100 یورو-
آوسبیلدونگ ورزشی3 ساله920 یورو970 یورو1010 یورو-
آوسبیلدونگ برنامه نویسی3 ساله870 یورو900 یورو1000 یورو-
آوسبیلدونگ معماری4 ساله750 یورو790 یورو850 یورو-
آوسبیلدونگ آشپزی3 ساله650 یورو745 یورو840 یورو-
آوسبیلدونگ حسابداری3 ساله1300 یورو1500 یورو1700 یورو-
آوسبیلدونگ برق2 الی 3 سال و نیم850 یورو950 یورو1050 یورو1110 یورو
آوسبیلدونگ کنترل ترافیک هوایی3 و نیم الی 4 سال و نیم1200 یورو1200 یورو4000 یورو5900 یورو
آوسبیلدونگ دندانپزشکی3 سال و نیم585 یورو690 یورو820 یورو-
آوسبیلدونگ کامپیوتر3 ساله850 یورو900 یورو950 یورو-
آوسبیلدونگ عمران3 و نیم الی 4 سال و نیم750 یورو950 یورو1300 یورو1400 یورو
آوسبیلدونگ پرستاری2 و نیم الی 3 سال و نیم1200 یورو1300 یورو1400 یورو1500 یورو
آوسبیلدونگ پزشکی2 الی 4 سال0 یورو0 یورو0 یورو0 یورو

آوسبیلدونگ مکانیک خودرو: تمامی آموزشهای کلاسیک، درباره فناوری مدرن، برق خودرو، سیستم های کمکی خودرو و … به متقاضی ارائه خواهد شد و فرد به عنوان مکانیک خودرو آینده شغلی خوبی خواهد داشت.

 آوسبیلدونگ رشته های ورزشی: دوره ورزش به صورت عمده حالت دوگانه دارد : ورزشهای رقابتی (مربی) و ورزشهای پیشگیری و سلامت

آوسبیلدونگ برنامه نویسی: در طول دوره به متقاضیان مهارتهایی همچون تکنیک ها، زبان های برنامه نویسی، ابزارهای مورد استفاده، چگونگی فرایندها و …. آموزش داده می شود و از همان ابتدا تجربه عملی کسب میکنند.

آوسبیلدونگ معماری: مدارک این دوره در سه حوزه ساختمان سازی، معماری و طراحی داخلی ارائه می شود. متقاضیان میبایستی ۸ ترم را بگذرانند و مدرکی که نشان دهنده ۲ سال کار عملی است را ارائه دهند.

آوسبیلدونگ آشپزی: متقاضیان باید بسیار تلاش کنند و حتی در آخر هفته ها و شب ها مشغول کار باشند. ۴۰ ساعت در هفته باید ارائه عملی داشته باشند. در این دوره آموزشهایی نظیر نگهداری مواد تا تهیه و سرو غذا و همچنین خرید مواد اولیه آشپزی ارائه میشود.

آوسبیلدونگ حسابداری: یکی از مزیت های این رشته این است که افراد علاوه بر آموزش تئوری، بصورت عملی نیز آموزش خواهند دید و با مهارتهای لازم کاملا آشنا خواهند شد.

آوسبیلدونگ برق: مهندسین برق تقاضای زیادی برای کار خواهند داشت و برای کار در شرکتهای فناوری اطلاعات و اتوماسیون، تأمین انرژی و ساخت وسایل نقلیه واحد شرایط خواهند بود همچنین مهارتهایی مانند ارزیابی و تست سیستم های الکتریکی، مونتاژ، پردازش و اتصال اجزای مکانیکی و تجهیزات الکتریکی و کنترل ایمنی را فرا خواهند گرفت.

آوسبیلدونگ کنترل ترافیک هوایی: (مخصوص شهروندان کشورهای اتحادیه اروپا)

آوسبیلدونگ دندانپزشکی:

آوسبیلدونگ کامپیوتر: آموزش ها بصورت تئوری و عملی میباشد و محصلان به طور مساوی در شرکت و کالج حضور خواهند داشت.

آوسبیلدونگ پرستاری: در این رشته متقاضی علاوه بر مباحث تئوری، ۴۰ ساعت درهفته باید به صورت عملی بگذراند.

آوسبیلدونگ پزشکی: متقاضیان این دوره حقوقی دریافت نخواهند کرد و با توجه به رشته مورد نظر شهریه پرداخت میکنند.

لیست بهترین مشاغل و حقوق تقریبی آنها پس از اتمام دوره کارآموزی

عنوان شغلحقوق تقریبی
متخصص بهداشت دندان3300 یورو
کارشناس املاک3000 یورو
پرستار2900 یورو
راننده کامیون2500 یورو
کنترل کننده ترافیک هواییاز 6000 تا 8000 یورو
کارمند بانکاز 2500 تا 2900 یورو
پلیس3300 یورو
مکانیک کشتی2700 یورو
پرستار سالمند2640 یورو
متخصص فناوری اطلاعات2400 یورو
مدیر صندوق سرمایه گذاریاز 2300 تا 2500 یورو
کارشناس بیمه تجاری و امور مالی2400 یورو
کارشناس فناوری رسانه2800 یورو
برنامه ریزی سیستم فنی و طراحی محصولاز 1600 تا 2900 یورو
کارشناس تامین اجنماعیاز 2000 تا 2500 یورو
تکنسین آزمایشگاه فیزیک2200 یورو
متخصص مکاترونیکاز 2000 تا 2900 یورو
متخصص اداری2000 یورو
تکنسین الکترونیکاز 1600 تا 2000 یورو
کارمند دولتیاز 1800 تا 2200

‎مطالعه دوگانه مهندسی مکانیک

 • موضوعات زیر در تحصیل شما را همراهی می کند:
 •  مهارت های اولیه دستی و ماشینی در فلزکاری (تراشکاری، فرز، آسیاب، عملیات حرارتی، ورق کاری و غیره)
 •  خواندن و استفاده از اسناد فنی
 •   فرآیندهای ساخت
 •   فرآیند مونتاژ در محل ساخت و ساز
 •   نصب برق، ساخت کابینت کنترل
 •   مونتاژ مجموعه ها برای تکنولوژی نوار نقاله
 •   آموزش Logocad + SSA ترسیم فنی تک تک قطعات و ایجاد قبض مواد
 •   ایجاد اسناد فنی در فرآیند عملیاتی
 •   تهیه پیشنهادات، محاسبه
 •   زمان بندی، مدیریت پروژه، طرح های پروژه
 •   فناوری کنترل، برنامه ریزی سخت افزاری
 •   برق – مبانی کسب و کار، کنترل پروژه، برآورد هزینه باقیمانده
 •   ایجاد طرح های کاری
 •   ساخت مجموعه ها، محاسبه قدرت، طراحی موتور، برنامه ریزی چیدمان

درآمد در طول آموزش

درآمد سال اولدرآمد سال دومدرآمد سال سوم
926 €979 €1071 €

آوسبیلدونگ دوگانه رشته مهندسی برق

الزامات:

 • صلاحیت ورودی دانشگاه عمومی
 • عملکرد خوب در فیزیک، ریاضیات، فناوری پردازش داده ها
 • کاردستی ماهر
 • تمایل به یادگیری، توانایی کار تیمی و روش های مستقل کار
 • اولویت های آموزشی شرکت
 • تکنیک تضمین کیفیت
 • توسعه سخت افزار
 • مهندسی نرم افزار

درآمد در طول آموزش

درآمد سال اولدرآمد سال دومدرآمد سال سوم
1000 €1100 €1150 €

آوسبیلدونگ متخصص برق صنعتی

دستمزد ماهیانه

درآمد سال اولدرآمد سال دومدرآمد سال سومدرآمد بعد از اتمام دوره
830 تا 930 یورو910 تا 980 یورو1050 تا 1080 یورو2800 تا 3500 یورو

آوسبیلدونگ فروشندگی خودرو

دستمزد ماهیانه

درآمد سال اولدرآمد سال دومدرآمد سال سومدرآمد بعد از اتمام دوره
700 تا 830 یورو850 تا 880 یورو900 تا 950 یورو2100 تا 2700 یورو

آوسبیلدونگ متخصص IT

دستمزد ماهیانه

درآمد سال اولدرآمد سال دومدرآمد سال سومدرآمد بعد از اتمام دوره
975 تا 1050 یورو1030 تا 1100 یورو1100 تا 1300 یورو2100 تا 3500 یورو

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی اندیشه از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.

برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.