مهاجرت تحصیلی
مقطع دکترا

مهاجرت تحصیلی مقطع دکترا

‎امروزه با توجه به فرصت های قابل توجهی که تحصیل در کشورهای اروپایی، این قاره پیشرفته، ارائه می کند، محققان و دانشجویان زیادی از سراسر دنیا برای اخذ پذیرش و تحصیل در مقطع دکترای این قاره اقدام می کنند. حوزه آموزش عالی اروپا (EHEA) شبکه ای از 49 کشور است که یک سیستم واحد و مشترک در خصوص مدارک آکادمیک دانشگاهی دارند. این اتحادیه از تمامی 28 عضو اتحادیه اروپا (از جمله بریتانیا) و همچنین دیگر کشورهای سایر نقاط اروپا و اوراسیا تشکیل شده است.

توافق نامه این حوزه آموزشی، که همه اعضای EHEA از آن پیروی می کنند، مدارک دانشگاهی را در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا سازماندهی می کند.

بدین ترتیب، مدارک تحصیلی اخذ شده از هر یک از کشورهای EHEA به طور خودکار در کشورهای دیگر قابل شناسایی و دارای اعتبار است. این امر باعث می شود که شما با در دست داشتن مدرک اخذ شده از یکی از این کشورها ( به خصوص مدرک دکترا ) ، بتوانید به سادگی در یک کشور اروپایی دیگر به کار و تحصیل بپردازید.

در این سیستم آموزشی با داوطلبان دکترا به عنوان محققین شاغل رفتار می شود. این مسئله می تواند شانس شما را برای دریافت حمایتی که جهت توسعه حرفه ای خود در طول دوره دکتری دریافت می کنید، و همچنین فرصت های شغلی دیگر در دانشگاه را افزایش دهد.

هر کشور در اروپا آزاد است که هزینه های خود را برای دکترا و سایر مقاطع تعیین کند. با این حال، کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید همان هزینه هایی را از دانشجویان خارج از کشورهای اتحادیه اروپا دریافت کنند که از دانشجویان محلی خود می گیرند. همچنین، شماری از کشورهای اروپایی مختلف برای برنامه های دکترای خود شهریه ای دریافت نمی کنند. در سوئد و سایر کشورهای اسکاندیناوی، دکترا 4 تا 5 سال طول می کشد و شامل وظایف آموزشی اضافی است و دانشجویان در این دانشگاه ها به عنوان کارمند محسوب می شوند. آنها حقوق ماهانه ای دریافت می کنند که با حقوق دریافتی فارغ التحصیلان شاغل در صنایع مختلف برابری می کند است و مشمول مالیات نیز می باشد. همچنین، دانشجوی دکترا مجاز به ارائه یا شرکت در حداقل یک کنفرانس در هر نقطه از جهان است که هزینه های آن توسط گروه تحقیقاتی مافوق تامین می شود.

از مزایای مهاجرت تحصیلی به اروپا (کشورهای عضو شنگن)، ویزای شنگن است که اجازه سفر به تمامی کشورهای این حوزه را به شما می دهد. همچنین اکثر کشورهای اروپایی با ویزای پیوست موافقت دارند و شما می توانید با همسر و فرزند زیر ۱۸ سال خود را با ثبت درخواست ویزای پیوست، در طول مدت تحصیلتان زندگی کنید. آنها از مزایای کار و تحصیل تمام وقت در آن کشور برخوردار خواهند بود.

جهت آنکه شما بتوانید در مقطع دکترا موفق به اخذ پذیرش شوید، باید ابتدا موفق به برقراری ارتباط موثر با یک استاد راهنما در کشور و دانشگاه مقصد شوید. بدین منظور ‌شما به یک رزومه تحقیقاتی قوی و مقاله مناسب جهت ارائه احتیاج پیدا خواهید کرد. در نهایت، اگر واجد شرایط بودن اجازه ادامه پروسه را دریافت خواهید کرد.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش در مقطع دکترا

  • ‎مدرک کارشناسی
  • کارشناسی ارشد
  • به همراه ریزنمرات آن مقاطع به صورت ترجمه شده
  • رزومه
  • انگیزه نامه متناسب با پوزیشن موردنظر
  • پاسپورت دارای اعتبار(۶ الی ۱۸ ماه)
  • مدرک زبان انگلیسی و یا زبان مورد تحصیل
  • نامه ی تمکن مالی (در صورت نیاز و به مقدار تعیین شده)
  • و در مواردی، توصیه نامه از یک یا چند مورد از اساتید شما در مقطع قبلی.
  • فراموش نکنید که مهم ترین بخش در اقدام برای اخذ پذیرش مقطع دکترا، پروژه ی تحقیقاتی شماست که باید در تقویت آن بسیار کوشید.
بزرگترین قدم به سوی آینده‌ای روشن و پرامید

مقایسه کشورهای آلمان، فرانسه، فنلاند، سوئد، نروژ در آموزش عالی

همانند بسیاری از دانشجویان کنونی، شما می توانید تحصیلات خود را به صورت رایگان یا نسبتاً ارزان در آلمان، فرانسه، فنلاند، سوئد یا نروژ، در آموزش عالی در سطح جهانی دنبال کنید.

کشور آلمان به دلیل استانداردهای علمی قوی، استانداردهای بالای زندگی و تحصیل رایگان (صرف نظر از ملیت) شناخته شده است. 43 دانشگاه آلمانی در بین 750 دانشگاه برتر جهان در رتبه‌بندی جهانی QS 2019 قرار دارند.

در کشور فنلاند هزینه تحصیل برای همه دانشجویان دکترا بدون در نظر گرفتن ملیت کاملا رایگان است. و شهر هلسینکی، پایتخت فنلاند، با رتبه 75 در لیست بهترین شهرهای دانشجویی QS، دو  مورد از 150 دانشگاه برتر جهان، یعنی دانشگاه هلسینکی و دانشگاه آلتو را در خود جای داده است. همچنین فضاهای باز و وسیع فنلاند و پدیده های طبیعی باورنکردنی مانند خورشید نیمه شب و شفق قطبی باشکوهی که آسمان شب فنلاند را حدود 10 تا 20 شب در سال روشن می کند…

سوئد، این کشور عضو اتحادیه اروپا، با بالاترین درصد انرژی های تجدیدپذیر، سوئد 29 پارک ملی زیبا و 4000 ذخیره گاه طبیعی دارد. سیاست مترقی این کشور در سیستم آموزش عالی آن نیز منعکس شده است. شهریه برای همه دانشجویان در مقطع دکترا در سوئد رایگان است و برای پوشش هزینه های زندگی بورسیه های تحصیلی در دسترس هستند. هشت دانشگاه سوئدی در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS در بین 350 دانشگاه برتر جهان قرار دارند، از جمله ی این موارد، دانشگاه لوند است که در رتبه 92 جهان دیده می شود.

و در پایان نگاه ما به مقاصد تحصیلی اروپایی مقرون به صرفه برای دکترا، به نروژ می رسیم.  تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور شمال اروپایی، برای همه دانشجویان بدون در نظر گرفتن ملیت رایگان است و شما تنها برای پوشش دادن هزینه امکانات دانشجویی، باید هزینه کوچکی به اتحادیه دانشجویی بپردازید. البته، مانند تمام کشورهای شمال اروپا، هزینه های زندگی در نروژ هم همچنان بالا هستند. از نظر دانشگاهی، چهار دانشگاه نروژ در رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS وجود دارد که دانشگاه اسلو در رتبه 135 این لیست قرار دارد.

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی اندیشه از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.

برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.