ویزای تحصیلی
کانادا

ویزای تحصیلی کانادا

برای مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل باید اجازه تحصیل(Study permit) داشته باشید. برای دوره‌های آموزشی یا تحصیلی کمتر از ۶ ماه، نیازی به اخذ ویزای تحصیلی نیست. ولی بهتر است حتی برای دوره‌های آموزشی کمتر از 6 ماه نیز ویزای تحصیلی دریافت کنید؛ زیرا اگر دوره‌تان طولانی شود یا قصد ثبت‌نام در دوره دیگری داشته باشید، برای درخواست ویزای تحصیلی، نخست باید خاک کانادا را ترک کرد. در صورت داشتن ویزای تحصیلی با نزدیک شدن به پایان اعتبار آن می‌توانید در داخل کانادا برای تمدید آن اقدام کنید.

انواع ویزای تحصیلی کانادا

اداره مهاجرت کانادا دو نوع ویزا را برای تحصیل در این کشور در نظر گرفته است که هر یک شرایط خاص خود را دارند:

ویزای دانش‌آموزی کانادا:

تحصیل افراد زیر 18 سال در هر یک از مقاطع تحصیلی در مدارس کانادا

ویزای دانشجویی کانادا:

تحصیل افراد بالای 18 سال در هر یک از مقاطع تحصیلات عالی ازجمله کالج، دانشگاه و موسسات آموزشی معتبر دیگر.

ویزای دانش‌آموزی

  • ویزای تحصیلی کانادا زیر 18 سال

برای مهاجرت دانش آموزی به کانادا، متقاضی پس از دریافت پذیرش در مقطع مورد‌نظر باید شخصی را به‌عنوان قیم معرفی کنند. قیم می‌تواند پدر‌و‌مادر ساکن کانادا یا قیم‌های معرفی‌شده از سوی دولت باشد. همچنین پدر و مادر یا سرپرست قانونی باید ثابت کنند که از عهده هزینه‌های تحصیل و اقامت دانش‌آموز برمی‌آیند که مدرکی به‌عنوان تمکن مالی است. مقدار تمکن مالی برای ویزای توریستی انگلیس و کانادا با نوع تحصیلی آن تفاوت دارد. نکته مهم دیگر، داشتن نامه پذیرش از موسسات آموزشی معتبر کاناداست. همه مدارس کانادا جز مراکز آموزشی معتبر و مورد تایید هستند.

ویزا دانشجویی کانادا برای متاهلین و افراد مجرد

دوره کارشناسی در کانادا بستگی به دانشگاه دارد و معمولاً 3 تا 4 سال طول می‌کشد. برای مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر نیز به نوع مدرک بستگی دارد و 1 تا 3 سال زمان می‌برد. برای تحصیل در کانادا در هر مقطعی، باید نامهٔ پذیرش از یکی موسسات آموزشی معتبر کانادا (DLI) را داشته باشید. بدون نامه پذیرش، دریافت ویزای تحصیلی میسر نخواهد بود. بسته به منطقه و ایالت موردنظر می‌توانید مؤسسات تعیین‌شده را در سایت مهاجرت کانادا جست‌وجو کرده یا از کارشناسان تحصیلی ایران کانادا کمک بگیرید.

مهاجرت به کانادا از طریق تحصیل یکی از بهترین روش‌ها برای مهاجرت خانوادگی است. معمولاً همسر دانشجو می‌تواند ویزای open work permit دریافت کرده و همراه با متقاضی اصلی به کانادا مهاجرت کند. open work permit به‌عنوان ویزای اجازه کار شناخته می‌شود.

 

ویزای تحصیلی کانادا، اجازه‌نامه‌ای‌ است که به افراد غیر‌کانادایی امکان تحصیل در کانادا را می‌دهد. شرایط مهاجرت تحصیلی به کانادا و روش درخواست ویزا برای مقاطع مختلف تفاوت چندانی ندارد و فقط در مدارک موردنیاز تفاوت‌هایی وجود دارد. البته ویزای تحصیلی دانشجویان با شرایط ویزای دانش آموزی کانادا متفاوت است و دانش‌آموزان نیاز به معرفی قیم دارند.

برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا داشتن نامه پذیرش از موسسات آموزشی معتبر، ضروری است. در نامه پذیرش باید شهریه پرداختی، تاریخ شروع، پایان و ثبت‌نام دوره ذکر شده باشد. از سایر شرایط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

    • تمکن مالی برای یک سال زندگی و تحصیل در کانادا
    • داشتن وابستگی کافی در کشور مبدا برای بازگشت به ایران پس از تحصیل
    • ارائه انگیزه‌نامه قوی
    • نداشتن سوء‌پیشینه
همراه ما باشید برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تحصیل در کبک

شرایط تحصیل در کبک

 با سایر ایالت‌های کانادا متفاوت است. برای تحصیل در کبک باید گواهی پذیرش از کبک (CAQ) را نیز دریافت کنید که اداره مهاجرت کبک (MIDI)‌ آن را صادر می‌کند. برای درخواست ویزای تحصیلی، لزومی ندارد تا صدور و دریافت CAQ صبر کنید؛ نامه تایید اداره مهاجرت مبنی بر درخواست CAQ هم برای ویزا کافی‌ است. پس از ارائه نامه تایید اداره مهاجرت، سفارت مهلت زمانی مشخصی را برای  CAQ مشخص می‌کند. از‌ آن‌جایی که شرایط تحصیل در کبک با سایر ایالت‌ها تفاوت دارد، برای آگاهی از جزئیات و آخرین تغییرات درباره شرایط تحصیل در کبک از مشاوران حرفه‌ای کمک بگیرید.

شرایط سنی برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا

برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا باید گپ تحصیلی را نیز در‌نظر گرفته باشید. هر‌چقدر سن شما برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا کمتر باشد، شانس دریافت ویزا کانادا نیز افزایش می‌یابد. بر‌عکس در شرایط ویزای استارتاپ کانادا، که تجربه کاری و سن مهم است، یک جوان 25 ساله برای مقطع ارشد شانس بیشتری نسبت به یک فرد 45 ساله دارد. برای دریافت ویزای دانش اموزی کانادا نیز باید کمتر از 18 سال سن داشته باشید.

حتما باید تا 30 روز پیش از پایان اعتبار ویزایتان درخواست خود را برای افزایش اعتبار ویزای تحصیلی، تغییر شرایط ویزا (مانند تغییر دانشگاه) یا تغییر نوع ویزا (تغییر ویزای تحصیلی به کاری) اعلام کنید.

امکان کار با ویزای تحصیلی کانادا

ویزای تحصیلی، امکان کار کردن خارج از دانشگاه را در طول نیم‌سال آموزشی با حقوق 14.35دلار کانادا خواهد داشت. همچنین کار تمام‌وقت در تعطیلات بین دو نیم‌سال به شرط زیر قابل انجام است:

ویزای تحصیلی شما معتبر باشد.

دانشجوی آموزش عالی یا برنامه‌های آموزشی فنی‌وحرفه‌ای در مؤسسات آموزش عالی، یا شرکت‌کننده برنامه‌های آموزشی فنی‌وحرفه‌ای در دبیرستان‌های معتبر کبک باشید.

مدت دوره حداقل ۶ ماه باشد و در پایان به شما مدرک یا گواهی پایان تحصیل ارائه شود.

قوانین و شرایط ویزای تحصیلی و همچنین قوانین کار خارج از مؤسسه (مانند تجاوز نکردن از حد ۲۰ ساعت کار در هفته) را رعایت کنید.

در‌صورتی‌که کارآموزی بخشی الزامی از دوره آموزشی باشد، دانشجویان خارجی اجازه کار به‌عنوان کارآموز را خواهند داشت.

با داشتن ویزای دانشجویی کانادا احتمال اینکه بتوانید خارج از مرکز آموزشی کار کنید یا شغلی در دایره‌ پروژه‌ تحصیلی‌تان به‌عنوان دست‌یار یا کارآموز پیدا کنید بیشتر خواهد بود. به‌علاوه شما می‌توانید پس از پایان تحصیل برای اقامت دائم اقدام کنید.

مشاوره مهاجرتی رایگان

هدف ما در موسسه مهاجرتی اندیشه از مطالب ارائه شده، اطلاع رسانی و کمک به عزیزان علاقمند به مهاجرت به بهترین کشورهای دنیا می‌باشد.

برای ارتباط با مشاوران مهاجرتی ما فرم زیر را پر کنید تا در اسرع وقت با شما تماس بگیریم.