موسسه اندیشه AndisheCo

AndisheCo CopyRight 2023

موسسه اندیشه AndisheCo

AndisheCo CopyRight 2023

همه چیز در مورد مهاجرت به نروژ

همه چیر در مورد کشور نروژ

آنچه در این مقاله میخوانید:

نروژ یکی از کشور‌های پیشرفته اروپایی است که سالانه افراد زیادی به این کشور وارد می شوند و مهاجرت به نروژ به عنوان سومین کشور گران دنیا بسیار پرطرفدار است. در صورتی که میخواهید در مورد شرایط کار، هزینه ها و  … بدانید تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

جغرافیای کشور نروژ

نروژ 2544 کیلومتر مرز مشترک با همسایگان خود دارد. با فنلاند 729 کیلومتر، با سوئد 1619 کیلومتر و با روسیه 196 کیلومتر. پایتخت نروژ، شهر اسلو با 792 هزار نفر جمعیت می‌باشد. مساحت نروژ 385207 کیلومتر مربع و جمعیت آن 5 میلیون و 130 هزار نفر است. از مهم‌ترین شهرهای نروژ می‌توان به برگن 272 هزار نفر، تروندهیم 153 هزار نفر، استاوانگر 111 هزار نفر و باروم 103 هزار نفر اشاره کرد. تقریباً 70٪ خاک نروژ به دلیل سرمای شدید و همجواری با قطب شمال غیرقابل سکنی می‌باشد و هرچه از شمال به طرف جنوب نروژ پیش برویم از سرمای هوا کاسته و به تراکم جمعیت افزوده می‌شود.

نروژ کشوری کوهستانی است که نیمه شمالی آن دارای هوای بسیار سردی است. قسمت عمده‌ای از اراضی نروژ حتی در منطقه کوهستانی پوشیده از جنگل است. چوب این جنگلها منبع درآمد خوبی برای کشور نروژ به‌شمار می‌آید. مدار شمالگان از نواحی شمالی این کشور عبور می‌کند. قسمتی از مرزهای نروژ و فنلاند را رود «تانا» تشکیل داده‌است.

اقتصاد نروژ

نروژ از ذخایر زیادی مثل نفت خام، گاز طبیعی، مواد معدنی، آبزیان، چوب، آب شیرین و نیروی برق‌آبی برخوردار است. صنعت نفت حدود یک‌ چهارم از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. این کشور دارای چهارمین درآمد سرانه در جهان است. نروژ از الگوی کشورهای رفاه‌محور شمال اروپا پیروی می‌کند و در ازای دریافت مالیات‌های سنگین از شهروندان، دولت به آن‌ها بیمه درمانی همگانی اعطا می‌کند و به آموزش عالی یارانه می‌دهد. در این کشور نظام فراگیر تأمین اجتماعی هم وجود دارد. از سال 2001 تا 2006 و مجدد از سال 2009 تا 2011 نروژ موفق به کسب بالاترین شاخص توسعه انسانی در جهان شده است.

صادرات عمده نروژ را نفت تشکیل  می‌دهد؛ اگرچه این کشور عضو سازمان اوپک نیست اما روزانه 3 میلیون بشکه نفت خام صادر می‌کند. از دیگر صادرات نروژ می‌توان به گوشت گاو، شیر و سایر فراورده‌های دامی اشاره کرد. بیش از نیمی از مساحت نروژ پوشیده از درخت است و چوب از صادرات عمده این کشور می باشد.

سیاست و حکومت

نروژ یکی از توسعه‌یافته‌ترین حکومت‌های دموکراتیک و مبتنی بر قانون در جهان را داراست. از 1814 تقریباً 45٪ مردان (25 سال یا بالاتر) حق رأی داشته‌اند. این در حالی است که در بریتانیا این رقم معادل 20٪ (1832)، سوئد 5٪ (1866) و بلژیک 1٫15٪ (1840) بوده‌ است. نروژ براساس شاخص مردم‌ سالاری از سال 2010 دموکرات‌ترین حکومت جهان به‌شمار رفته‌است. دموکراسی اجتماعی و خط مشی‌های مربوط به تساوی حقوق افراد باعث شده‌است که نروژ جامعه‌ای همگن با سطح عظیمی از اعتماد عمومی بین قشرها جامعه و بین مردم و دولت داشته باشد. سطح بالای اعتماد باعث آسان و روان‌تر شدن رشد اقتصادی می‌شود

قانون اساسی نروژ در 17 مه 1814 با الهام از اعلامیه استقلال ایالات متحده (1776) و انقلاب فرانسه (1798) به‌تصویب رسیده‌ است. نروژ بر اساس این قانون دارای حکومت متمرکزِ پادشاهی مشروطه با نظام پارلمانی است که در آن شاه نروژ رئیس کشور و نخست‌وزیر رئیس حکومت تلقی می‌شود. بر اساس قانون اساسی که عالی‌ترین سند قانونی در این کشور است قدرت بین قوای مقننه، مجریه و قضائیه تقسیم شده‌ است.

پادشاه این کشور رسماً قدرت اجرایی را در دست دارد. با این حال پس از ایجاد نظام پارلمانی در این کشور وظایف پادشاه به‌شدت نمایشی و تشریفاتی شدند. برای مثال شاه باید به شکل رسمی نخست‌ وزیر و دیگر وزرای قوهٔ مجریه را پس از تأیید پارلمان نصب یا عزل کند. شاه نروژ به همین ترتیب، فرمانده کل نیروهای مسلح نیز می‌باشد و در خارج از کشور به عنوان نماد اتحاد با لقب عالی‌ترین مقام دیپلماتیک شناخته می‌شود. هارالد پنجم از دودمان شولسویگ هولشتاین سوندربورگ گلوکسبورگ در 17 ژانویهٔ 1991، پس از مرگ پدرش به عنوان شاه نروژ تاجگذاری کرد. از سده 14 میلادی تا کنون او نخستین شاه نروژی است که در خاک این کشور به دنیا آمده‌ است. هوکون (زادهٔ 20 ژوئیهٔ 1973) پسر پادشاه، وارث قانونی تاج و تخت نروژ.

انواع راه های مهاجرت به نروژ

مانند دیگر کشورهای اروپایی، راه های مهاجرت مختلفی به نروژ وجود دارد، که در ادامه به آنها پرداخته ایم. هر یک مزایا و معایب خود را داشته و با توجه به نیاز مندی های هریک، یکی از آنها را میتوانید برای مهاجرت انتخاب کنید.

مهاجرت به نروژ از طریق تحصیل

با مهاجرت تحصیلی به نروژ می توانید از موقعیت های شغلی فراوان بعد از تحصیل نهایت استفاده را ببرید و در این کشور زندگی کنید.

مهاجرت به نروژ از طریق کار

در کشور نروپز موقعیت های شغلی فراوانی مانند کار برای مهندسان الکترونیک،کادر درمان و دکتران، کشاورزی، مکانیک، مدیریت، بیزینس و… وجود دارد که قبل از مهاجرت کاری باید cv، مدارک تحصیلی و کاری خود را به کارفرما ارسال کنید. در صورت موافق کارقرما، دعوت نامه کاری برای شما ارسال شده و میتوانید از طریق آن ویزای کاری دریافت کنید. اگر میخواهید در مورد مهاجرت دکتران و کادر درمان اطلاعات بیشتری به دست آورید، پیشنهاد میکنیم مهاجرت کادر درمان به نروژ را بخوانید.

پناهنده شدن در نروژ

پناهندگی از دیگر روش های مهاجرت به این کشور است. باید در نظر داشته باشید فرد در این روش ممکن است با خطرات مرتبط با مسیر بسیاری مواجه میشود که ممکن است با جان خود بازی کند. به صورت کلی در روش پناهندگی دلایل مختلفی وجود دارد که فرد به این راه روی آورده که به دلیل برخی دلایل فرد نمیتواند به کشور مبدا خود برگردد.

مهاجرت از طریق ثبت شرکت

یکی از روش های مهاجرت به نروژ ثبت شرکت است. با داشتن مدرک لیسانس، فوق لیسانس و یا حتی مدارک مقاطع بالاتر میتوانید شرکت خود را در کشور نروژ تاسیس کنید و در مدت 3 سال اقامت دائم خود و خانواده محترمتان را در  این کشور را اخذ کنید. پس همین حالا اقدام کنید.

شما باید یک برنامه اقتصادی بلند مدت در نظر داشته باشید. تعداد کارکنان در شرکت شما کاملا بستگی به شرایط شما دارد در موارد زیادی شما میتوانید شرکت خود را به صورت تکی راه اندازی و مدیریت کنید. در رابطه با مکان و محل، شما به تشخیص خود می توانید شرکت را در مکانی تجاری – اداری راه اندازی کنید و یا بدون هزینه اضافه ای در منزل خود فرایند را شروع کنید.

شخص متقاضی باید در راستای رشته تحصیلی و ایده بیزینسی خود کسب درآمد و برنامه ریزی نماید. نکته حائز اهمیت این است که شرکت میتواند از تمامی نقاط جهان قرارداد داشته باشد و درآمدزایی کند. همچنین همسر شما این اجازه را دارد که در راستای توانایی و اهداف شخصی خود به صورت جدا مشغول به کار شود و در جهت رفاه خانواده تلاش کند.

برای اخذ این ویزا شما نیازی به داشتن مدرک زبان ندارید؛ اما برای ارتباط و تعامل با دیگران باید حداقل دانشی از زبان انگلیسی داشته باشید. ویزای شما به مدت 3 سال توسط اداره مهاجرت نروژ تمدید می‌شود که بعد از این سه سال شما به همراه خانواده یعنی همسر و فرزندان کمتر از 18 سال میتوانید اقامت دائم داشته باشید.

*نکته مهمی این که شما و خانواده تان نمیتوانید بیشتر از 7 ماه خارج از اتحادیه اروپا بمانید.

مهاجرت به کشور نروژ به همراه خانواده

شما به همراه خانواده خود می توانید پس از گذشت 5 سال برای گرفتن پاسپورت این کشور اقدام کنید؛ با داشتن پاسپورت نروژ میتوانید به هر کشوری از اتحادیه اروپا سفر کنید. پروسه اخذ پاسپورت نروژ حدود ۷ ماه طول می‌کشد.

شما باید سالانه حدود 253378 هزار کرون (واحد پول نروژ) را از طریق فعالیت اقتصادی شرکت خود کسب کرده باشید. با توجه به تعداد اعضای خانواده این مبلغ میتواند بیشتر شود. برای مثال یک خانواده 3 نفره باید تا 275000 کرون کسب درآمد داشته باشد. مالیات بر درآمد سالانه برای افرادی که از این روش ویزا دریافت می‌کنند حدود  22٪ است.

هزینه مهاجرت به نروژ

هزینه های مهاجرت به نروژ یکی از عوامل مهمی است که باید قبل از مهاجرت در نظر بگیرید. زندگی در نروژ دارای هزینه های بالایی است، از همین رو سالیانه باید 123519 کرون داشته باشید تا بتوانید از عهده زندگی برآیید.

هزینه زندگی برای دانشجویان متفاوت است و ماهیانه بین 7500 تا 8500 کرون باید داشته باشید. هزینه ای که بابت مسکن خرج خواهید کرد حدود 3000 تا 3500 کرون میباشد. هزینه های غذا بین 2600 تا 3000 کرون و حمل و نقل از 450 تا 600 کرون میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
شروع به تایپ کنید تا مقاله های مورد نظر خود را ببینید.

برای دریافت مشاوره مهاجرتی فرم زیر را پر کنید.