موسسه اندیشه AndisheCo

AndisheCo CopyRight 2023

موسسه اندیشه AndisheCo

AndisheCo CopyRight 2023

هزینه زندگی در فرانسه

هزینه زندگی در فرانسه

برای کسانی که قصد مهاجرت کاری یا مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه را دارند، اطلاع از هزینه زندگی در فرانسه از اهمیت بالایی برخوردار است. بهتر است بدانید هزینه زندگی در این کشور رابطه مستقیمی با منطقه و شهر انتخابی شما دارد، به طوری که برخی از شهرهای فرانسه هزینه‌های سرسام آور و فراوانی برای شما به همراه داشته و برای زندگی در آنها باید درآمد بالایی داشته باشید. ممکن است برای بسیاری از افراد این سوال ایجاد شود که آیا هزینه‌های زندگی در کشور فرانسه ارزش مهاجرت به این کشور را دارد؟ در ادامه هزینه‌های زندگی در فرانسه را بر اساس شهرها و مناطق مختلف بررسی می‌کنیم.

هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف فرانسه

در این قسمت به معرفی هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف فرانسه پرداخته و شما را با هزینه‌های تقریبی آن‌ها آشنا می‌کنیم:

 • پاریس

پاریس یکی از بزرگترین شهرهای کشور فرانسه است که اکثر ساکنان آن را فعالان عرضه صنعتی، اقتصادی و تجاری تشکیل می‌دهند. این شهر پایتخت فرانسه است که هزینه‌های زندگی در آن نسبت به شهرهای دیگر بالاتر است. طبق تحقیقات کلی، میانگین هزینه‌های مختلف زندگی مانند هزینه مواد غذایی، هزینه انرژی، هزینه حمل و نقل عمومی، هزینه مالیات، هزینه اینترنت و از همه مهم‌تر هزینه اجاره خانه، برای یک فرد مجرد، نزدیک به 1900 تا 2500 یورو تمام می‌شود

 • مارسی

مارسی یک بندر مدیترانه‌ای و قدیمی است و جزء شلوغ‌ترین و گران‌ترین شهرهای کشور فرانسه به حساب می‌آید؛ به طور کلی برای افرادی که تمایل دارند از هزینه زندگی در فرانسه و شهر مارسی اطلاع پیدا کنند، می‌توانیم بگوییم که هزینه کلی زندگی در این شهر به اضافه اجاره خانه در حدود 1500 تا 2300 یورو در ماه است.

 • تولوز

تولوز چهارمین شهر بزرگ کشور فرانسه و یکی از شهرهای فرهنگی و تاریخی این کشور است؛ هزینه زندگی در تولوز نسبت به دیگر شهرهای این کشور ارزان‌تر است، به طوری که میانگین هزینه‌های زندگی برای یک فرد مجرد به همراه اجاره خانه 1300 تا 2000 یورو تخمین زده شده است.

 • نیس

شهر نیس یکی از شهرهای ساحلی با آب و هوای نسبتاً گرم و طبیعت زیبا است و شهری مناسب برای مهاجرت ایرانیان به حساب می‌آید؛ هزینه زندگی در فرانسه و در شهر نیس کاملاً بستگی به کیفیت و سبک زندگی افراد دارد، ولی به طور تقریبی میانگین تمامی هزینه‌ها بعلاوه هزینه اجاره خانه 1700 تا 2200 یورو برآورد شده است.

 • لیل

شهر لیل یکی از شهرهای شمالی فرانسه است که دارای خیابان‌های زیبا و سنگ فرش شده، معماری بی‌نظیر و کوچه‌های سرزنده و فعال است؛ هزینه کلی زندگی در این شهر به همراه اجاره خانه برای یک نفر مبلغی در حدود 1200 تا 2000 یورو است. البته هر چقدر کیفیت زندگی فرد افزایش پیدا کند، هزینه‌های زندگی در شهر لیل یا به طور کلی هزینه زندگی در فرانسه نیز افزایش پیدا می‌کند.

 • لیون

لیون دومین شهر ثروتمند کشور فرانسه و یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای جهان از نظر فناوری اطلاعات، تکنولوژی و خدمات مالی و تجاری است. به طور معمول متوسط هزینه زندگی برای یک نفر یا یک فرد مجرد 1500 تا 2200 یورو است.

 • استراسبورگ

استراسبورگ یکی از شهرهای خوش آب و هوا و زیبای کشور فرانسه است که در دسته شهرهای ارزان قرار می‌گیرد؛ هر ساله تعداد زیادی از ایرانی‌ها برای تحصیل و زندگی ترجیح می‌دهند این شهر را انتخاب کنند. هزینه زندگی در استراسبورگ در حدود 1600 تا 2200 یورو تخمین زده شده است.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

علاوه بر هزینه زندگی در فرانسه برای افراد معمولی، در نظر گرفتن هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی، متوسط هزینه‌های دانشجویی در کشور فرانسه در سال 2023 بین 1500 تا 2200 یورو تخمین زده شده است که این هزینه شامل هزینه‌های تهیه مواد غذایی، هزینه وسایل نقلیه عمومی، هزینه اجاره خوابگاه یا خانه، هزینه‌های مراقبت بهداشتی و… است. البته در صورتی که دانشجویان موفق به دریافت بورسیه تحصیلی شوند، این هزینه‌ها تا میزان چشمگیری کاهش پیدا می‌کند.

قیمت خوراک در فرانسه

اهمیت به هزینه مواد غذایی و خوراکی در فرانسه اولین و مهم‌ترین کاری است که مهاجران باید به آن توجه داشته باشند؛ در ادامه قیمت برخی از مهم‌ترین مواد خوراکی در کشور فرانسه را عنوان می‌کنیم: 

 • یک وعده غذا در رستوران ارزان   13
 • یک لیتر شیر   0.98
 • یک کیلوگرم برنج   1.84
 • یک کیلوگرم فیله مرغ    10.18
 • 12 عدد تخم مرغ   3
 • یک کیلوگرم موز   2
 • یک کیلوگرم سیب زمینی   1.81
 • یک قرص نان   1.33
 • یک کیلوگرم پنیر   15.27
 • یک کیلوگرم گوشت قرمز   16.46

قیمت خانه در فرانسه

قیمت خانه یکی از مهمترین هزینه های زندگی در فرانسه است. قیمت خانه در فرانسه کاملاً بستگی به متراژ و مکان خانه دارد، برخی از شهرهای فرانسه از قیمت اجاره خانه کمتری برخوردار هستند، در صورتی که برای اجاره برخی از خانه‌ها در شهرهای دیگر شما باید هزینه‌های بالایی پرداخت کنید. علاوه بر این، هزینه اجاره یک خانه یک خوابه با هزینه یک خانه سه خوابه کاملاً متفاوت است. به طور کلی هزینه اجاره خانه در کشور فرانسه از 500 یورو تا 2000 یورو متغیر است؛ علاوه بر این در صورتی که تمایل به خرید خانه در فرانسه را داشته باشید نیز باید هزینه‌ای بالاتری پرداخت نمایید.

هزینه حمل و نقل

هزینه حمل و نقل در شهرهای مختلف فرانسه با یکدیگر متفاوت است، به طور تقریبی برای شارژ کارت مترو شما باید به صورت ماهیانه از 45 تا 92 یورو پرداخت کنید. همچنین تعرفه تاکسی نیز در هر کدام از شهرهای این کشور متفاوت است؛ برای مثال هزینه هر کورس تاکسی در استراسبورگ 2 یورو است در صورتی که برای طی یک کورس در شهر نیس یا پاریس شما باید مبلغ 6 یورو پرداخت کنید.

هزینه پوشاک در فرانسه

یکی از موارد مهم هزینه زندگی در فرانسه، در نظر گرفتن هزینه پوشاک است؛ بسته به نوع پوشاک و برندی که شما انتخاب می‌کنید، باید هزینه‌های متفاوتی نیز پرداخت نمایید. در ادامه هزینه تقریبی خرید برخی از مهم‌ترین پوشاک و لباس‌ها را در کشور فرانسه به شما معرفی می‌کنیم:

یک شلوار جین   70 تا 120

تیشرت و پیراهن تابستانی    20 تا 60

یک جفت کفش مردانه    80 تا 180

یک جفت کفش ورزشی    70 تا 130

هزینه منابع انرژی

هزینه منابع انرژی و قبوض در کشور فرانسه بستگی به شهر محل اقامت و متراژ آپارتمان دارد، ولی به طور تقریبی برای یک آپارتمان 85 متری در این کشور شما باید مبلغی نزدیک به 180 یورو هزینه انرژی پرداخت کنید. در کشور فرانسه هزینه هر کیلووات ساعت برق 0/13 یورو است؛ همچنین هزینه قبض آب و سیستم سرمایش و گرمایش نیز چیزی در حدود 150 یورو تمام می‌شود.

مشاوره برای اطلاع از هزینه‌ زندگی در فرانسه

در صورت داشتن تمایل به مهاجرت به فرانسه ، بهتر است در ابتدا از تمامی هزینه‌های آن اطلاع پیدا کنید. شما می‌توانید جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد همه هزینه زندگی در فرانسه با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی اندیشه تماس گرفته تا آنها تمامی اطلاعات لازم و مفید را در اختیار شما قرار دهند. 

سوالات متداول

 1.  مزیت زندگی در کشور فرانسه چیست؟

با اخذ اقامت در کشور فرانسه شما می‌توانید زندگی آرامی داشته باشید و از تمامی خدمات آن به طور کامل بهره‌مند شوید.

 1.  به طور تقریبی هزینه زندگی در فرانسه چقدر است؟

هزینه زندگی در این کشور برای یک نفر در حدود 1500 تا 2200 یورو تمام می‌شود.

 1. گران‌ترین و ارزانترین شهرهای فرانسه کدام است؟

گران‌ترین شهر فرانسه پاریس و ارزان‌ترین شهر آن استراسبورگ است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
شروع به تایپ کنید تا مقاله های مورد نظر خود را ببینید.

برای دریافت مشاوره مهاجرتی فرم زیر را پر کنید.