موسسه اندیشه AndisheCo

AndisheCo CopyRight 2023

موسسه اندیشه AndisheCo

AndisheCo CopyRight 2023

هزینه زندگی در اسپانیا

هزینه زندگی در اسپانیا

اسپانیا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای غرب اروپا به شمار می‌رود که شرایط کار، امید به زندگی و کیفیت بالای بهداشت و درمان آن باعث شده شش میلیون مهاجر در آن زندگی کنند. یکی از مهمترین فاکتورهایی که برای مهاجرت باید مورد بررسی قرار بگیرد، اقتصاد کشور مقصد می‌باشد. اسپانیا یکی از ارزانترین کشورهای غرب اروپا است که در ادامه قصد داریم هزینه زندگی در اسپانیا، ارزانترین و گرانترین شهرهای آن و همچنین هزینه ماهیانه زندگی در اسپانیا را مورد بررسی قرار دهیم با ما همراه باشید. 

تورم در کشور اسپانیا

از دلایل اصلی پایین بودن هزینه زندگی در اسپانیا، اقتصاد این کشور است. اسپانیا در سال 2008 بحران اقتصادی سختی داشت که در سال‌های اخیر برای جبران آن تلاش زیادی کرده است. بهبودی اقتصادی آن‌ها بسیار کند در حال انجام بود؛ که همه‌گیری کرونا و توقف صنعت گردشگری، منجر به از بین رفتن شغل‌ها شده و رشد دستمزد بسیار کاهش یافت؛ که در نتیجه آن تورم در این کشور ایجاد شد.تورم این کشور را در سال‌های گذشته بسیار تحت تاثیر قرار داده اما همچنان هزینه زندگی در اسپانیا نسبت به سایر کشورهای اروپای غربی پایین‌تر است.

میزان درآمد و هزینه‌ها در اسپانیا

درآمد ماهیانه هر شخص در کشور اسپانیا، 1685 یورو است که کمی از میانگین جهانی، پایین‌تر است. به طور کلی می‌توان گفت حقوق و درآمد در اسپانیا، کمتر از میانگین جهانی است. البته لازم به ذکر است میانگین درآمد ماهیانه نسبت به هزینه ماهیانه زندگی در اسپانیا، مناسب است. با توجه به تحقیقات انجام شده، هزینه زندگی راحت در شهر مادرید که در لیست گران‌ترین شهرهای جهان قرار دارد و از کیفیت بالای زندگی برخوردار است، 1458 یورو در ماه تخمین زده شده است.

هزینه‌های زندگی در اسپانیا 

همانطور که میدانید هزینه زندگی در اسپانیا همانند سایر کشورها شامل بخش‌های مختلفی از قبیل خوراک، پوشاک، حمل‌ونقل، بیمه، مسکن و … می‌شود. برای اطلاع از این هزینه‌ها، که از معیارهای مهم افرادی است که قصد مهاجرت به این کشور را دارند، در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

اجاره ویلا و انواع آپارتمان 

اجاره ویلا یا انواع آپارتمان شامل هزینه ماهیانه زندگی در اسپانیا می‌شود؛ که کم یا زیاد بودن آن تا حد زیادی به منطقه و شهری که ساختمان در آن قرار دارد، بستگی دارد. میانگین هزینه اجاره خانه در دوتا از گرانترین شهرهای اسپانیا، یعنی بارسلونا و مادرید برای یک آپارتمان تک خوابه در مرکز شهر، معادل 956 یورو در ماه است. درحالی که اجاره‌ی خانه ای مشابه، در خارج از مرکز شهر معادل 716 یورو می‌باشد. البته باتوجه به موارد مختلفی مثل سن ساختمان، خدمات قابل ارائه، تجهیزات ساختمان و… ممکن است هزینه‌ی اجاره خانه متفاوت باشد.

خرید خانه

دولت اسپانیا، برای سرمایه‌گذاران خارجی محدودیت کمی را جهت خرید ملک در اسپانیا اعمال کرده است و همچنین طرح ویزای طلایی را برای تشویق مهاجران برای سرمایه‌گذاری در این کشور اعمال کرده است. بنابراین شما می‌توانید با خرید ملکی به ارزش 500 هزار یورو، صاحب ملکی در اسپانیا شوید و از کارت اقامت معتبر شینگن نیز برخوردار شوید. و اما هزینه خرید خانه در این کشور، از آنجایی که جزء کشورهایی است که از سطح کیفیت بالایی برخوردار است؛ کمی بالا است. هزینه تقریبی هر متر مربع ملک و زمین در این کشور بین 3 تا 5 هزار یورو می‌باشد. بدیهی است خرید ملک درر شهرهای کوچک این کشور و یا حومه شهرها ارزان‌تر است. خرید خانه در این کشور دارای مزایایی است که در مقاله مزایای خرید ملک در اسپانیا میتوانید بیشتر بخوانید.

مصرف انرژی

این بخش از هزینه زندگی در اسپانیا، نسبتا مقرون به صرفه است. برای مثال هزینه مصرف برق و گاز ماهیانه مبلغی بین 45 تا 130 یورو تخمین زده می‌شود، مصرف آب نیز در این کشور عددی بین 30 تا 50 یورو به هزینه ماهیانه زندگی در اسپانیا، می‌افزاید. لازم به ذکر است این هزینه‌ها براساس نوع آپارتمان متفاوت است. هزینه‌ی مصرف اینترنت در این کشور بر اساس شرکت ارائه‌دهنده و بسته‌ اینترنتی متفاوت است. 

ورزش

فعالیت‌های سالم ورزشی در این کشور نیز مشمول هزینه‌هایی برای شما می‌شود؛ که می‌تواند هزینه زندگی در اسپانیا را برای شما بالاتر ببرد. هزینه ورزش در یک باشگاه ورزشی ماهیانه، در حدود 40 یور هزینه خواهد داشت. اما اگر برای انجام ورزش‌های رزمی قصد رفتن به باشگاه را دارید، باید انتظار پرداخت 80 یورو در ماه را داشته باشید و اگر از افرادی هستید که مرتب به سالن ماساژ می‌روید، باید ماهیانه حدود 160 یورو، هزینه کنید.

خوراک

بخش مهم بعدی در هزینه‌ زندگی در اسپانیا، هزینه خورد و خوراک و مواد غذایی می‌باشد. هزینه زندگی در اسپانیا، مقرون به صرفه است و فشار زیادی را نسبت به سایر هزینه‌ها، به مهاجران وارد نمی‌کند. یک فرد مجرد برای آشپزی و خورد و خوراک در این کشور باید ماهیانه 200 تا 300 یورو، پرداخت کند. البته می‌توان این هزینه را در صورت استفاده از کارت‌های تخفیف‌دار یا خرید از فروشگاه‌های تخفیف‌دار، کاهش داد. 

حمل‌ونقل

حمل‌ونقل نیز جزئی از هزینه زندگی در اسپانیا، محسوب می‌شود. سیستم حمل‌ونقل این کشور بسیار جامع است و همه شهرهای مهم آن دارای مترو و سایر وسایل حمل‌ونقل عمومی از جمله اتوبوس، تاکسی و… می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت، هزینه حمل‌ونقل در این کشور معقول بوده و فشار زیادی را به شما تحمیل نمی‌کند؛ اما می‌توانید برای کاهش این هزینه، از دوچرخه نیز استفاده کنید. برای حمل‌ونقل عمومی در این کشور، می‌توانید از کارت‌های حمل‌ونقل استفاده کنید که ماهیانه 54.60 یورو هزینه دارد.

بیمه

مراقبت‌های بهداشتی در دسترس تمامی ساکنین قانونی، از جمله مهاجران، رایگان بوده و از طریق مالیات تامین می‌شود. همچنین مهاجران می‌توانند برای دسترسی راحت‌تر به پزشکان انگلیسی زبان، بیمه‌های درمانی خصوصی تهیه کنند. البته تهیه بیمه‌های خصوصی، مهاجران را از پرداخت مالیات برای بیمه‌های دولتی معاف نمی‌کند. هزینه یک برنامه اساسی بیمه سلامت، ماهیانه 35 یورو هزینه دارد و اگر در یک برنامه جامع بیمه شرکت کنید، باید ماهیانه 160 یورو هزینه کنید.

تفریح و سرگرمی

اسپانیا، کشوری پرجنب‌وجوش است و تفریح‌های مختلفی برای افراد با سلیقه‌های مختلف ارائه می‌دهد. از فیلم‌ها، موزه‌هاو گالری‌های هنری گرفته تا کلوب‌ها و بارهای شبانه. هزینه ورودی موزه از 3 تا 15 یورو متفاوت است و هزینه ورودی کوب‌های شبانه نیز حدود 20 یورو هزینه دارد و هزینه نوشیدنی نیز در این کلوب‌ها از 6 تا 20 یورو متفاوت است.

هزینه‌های زندگی دانشجویی در اسپانیا

هزینه‌های زندگی دانشجویی در این کشور شامل موارد مختلفی از قبیل، شهریه دانشگاه، خرید کتاب، فعالیت‌های آموزشی فوق برنامه و … می‌شود. که این هزینه‌ها باتوجه به دانشگاه و شهری که دانشجو در آن در حال تحصیل است متفاوت می‌باشد. اما به طور کلی هزینه‌های دانشگاه‌های دولتی این کشور بین 200 تا 4000 هزار یورو متفاوت است اما دانشگاه‌های خصوصی ممکن است تا 30000 هزار یورو هزینه داشته باشد. دانشجویانی که از خارج از اتحادیه اروپا قصد تحصیل در این کشور را دارند؛ بسته به ملیت خود بین 60 تا 200 یورو برای ویزای دانشجویی، باید به هزینه زندگی در اسپانیا اضافه کنند.

ارزانترین شهرهای اسپانیا برای زندگی 

شهرهای مقرون به صرفه زیادی برای زندگی در این کشور وجود دارد که دارای کیفیت بالای زندگی نیز هستند البته باتوجه به سبک زندگی هر فر، هزینه‌های زندگی در شهرهای مختلف نیز متفاوت است اما با این‌ حال، والنسیا و سویل از ارزان‌ترین شهرهای این کشور برای زندگی به شمار می‌روند. 

والنسیا سومین شهر بزرگ این کشور است و از برخی جهات شبیه به بارسلونا است و فرهنگ غنی اسپانیایی را به خوبی منعکس می‌کند. زندگی در این کشور بسیار راحت است زیرا شهری نسبتا کم حجم است و زیرساخت‌ها، امکانات، رویدادهای فرهنگی و سرگرمی‌ و شبکه حمل‎‎‎‎ونقل عمومی فوق‌العاده‌ای دارد. فرودگاه بین‌المللی شخصی و مدارس بین‌المللی از دیگر امکانات این کشور است.

گرانترین شهرهای اسپانیا برای زندگی

گرانترین و بهترین شهرهای اسپانیا، به ترتیب مادرید و بارسلونا هستند. مادرید، پایتخت اسپانیا و گران‌ترین شهر این کشور، محسوب می‌شود اما همچنان، هزینه زندگی در این شهر از سایر پایتخت‌های اروپایی مثل پاریس و لندن، بسیار مقرون به صرفه است. کیفیت زندگی در این شهر بسیار بالاست زیرا بزرگترین قطب اقتصادی اروپا بوده و سومین پایتخت اروپایی نیز محسوب می‌شود و از مقاصد مهم گردشگری به شمار می‌رود.

دومین شهر بزرگ اسپانیا، بارسلونا است. این شهر نیز محبوبیت زیادی را در بین گردشگران به دلیل معماری بی‌نظیر خود دارد. بارسلونا رقیب همیشگی مادرید بوده است و مرکز بازرگانی اسپانیا نیز محسوب می‌شود. هزینه زندگی در این شهر نیز نسبت به سایر شهرهای اروپایی ارزان ولی در مقایسه با سایر شهرهای اسپانیایی گران است.

مشاوره با موسسه مهاجرتی اندیشه

در این مقاله سعی کردیم اطلاعات جامعی را درباره هزینه‌های زندگی و ارزان‌ترین و گران‌ترین شهرهای اسپانیا و درآمد و هزینه‌های این کشور، به شما ارائه دهیم. اما این اطلاعات ممکن است در طول زمان، دستخوش تغییراتی شود؛ بنابراین اگر قصد مهاجرت به این کشور را دارید، به شما پیشنهاد می‌شود از مشاوران و وکلای موسسه‌ مهاجرتی اندیشه کمک و راهنمایی گرفته و از تجربیات آن‌ها برای سریع‌تر به نتیجه رسیدن استفاده کنید.

سوالات متداول

  • هزینه زندگی در اسپانیا چقدر است؟

هزینه ماهیانه زندگی در اسپانیا برای یک خانواده 4 نفره 2283 یورو، تخمین زده شده است.

  • ارزانترین شهر اسپانیا کدام است؟

والنسیا ارزانترین کشور اسپانیا به شمار می‌رود که کیفیت زندگی هم در آن بالا است.

  • گرانترین شهر اسپانیا کدام است؟

از بهترین و گرانترین شهرهای اسپانیا می‌توان بارسلونا و مادرید را نام برد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
شروع به تایپ کنید تا مقاله های مورد نظر خود را ببینید.

برای دریافت مشاوره مهاجرتی فرم زیر را پر کنید.