موسسه اندیشه AndisheCo

AndisheCo CopyRight 2023

موسسه اندیشه AndisheCo

AndisheCo CopyRight 2023

ویزای سرمایه گذاری اسپانیا

ویزای سرمایه گذاری اسپانیا

آنچه در این مقاله میخوانید:

اسپانیا که در جنوب غربی اروپا واقع شده است؛ به عنوان کشوری پرجنب‌وجوش و دارای مناظر باشکوه شناخته می‌شود. همچنین این کشور از نظر اقتصادی دارای جایگاه ویژه‌ای است و پنجمین قدرت بزرگ اقتصادی در قاره اروپا و پانزدهمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی را دارد. سیستم اقتصادی اسپانیا مبتنی بر دانش تخصصی است و با وجود نیروهای جوان و ماهر این چرخه تکمیل می‌شود.  

دولت این کشور با کاهش مقررات خود و افزایش مزایا در همه زمینه‌ها افراد را به سرمایه‌گذاری در این کشور تشویق می‌کند؛ لذا اخذ اقامت سرمایه‌ گذاری اسپانیا، امروزه بسیار مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی قرار گرفته است. در ادامه این مطلب قصد داریم دلایل سرمایه‌ گذاری در اسپانیا و همچنین شرایط و روش‌های اخذ ویزای سرمایه گذاری اسپانیا را بررسی کنیم. با موسسه مهاجرتی اندیشه همراه باشید.

دلایل سرمایه‌ گذاری در اسپانیا

دلایل متفاوتی برای سرمایه‌ گذاری در اسپانیا وجود دارد؛ برای مثال این کشور دارای اقتصادی پویا و فعال است و اقتصاد آن طی پنج سال گذشته از دیگر کشور‌های اروپایی پیشی گرفته است و از طرفی هم کمترین محدودیت برای  سرمایه‌ گذاری بین‌المللی را دارد. همچنین این کشور مرکز تصمیم‌گیری‌های تجاری و بین‌المللی است و دارا بودن نیروی ماهر و سازگاز نیز از دیگر دلایل مهم مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری است.

راه های اقامت اسپانیا با سرمایه گذاری

از طرفی این کشور پیشرو در علم و فناوری می‌باشد و خدمات برجسته‌ای را در مهندسی مواد ارائه می‌دهد. دارا بودن موقعیت ژئواستراتژیک عالی و کیفیت بالا و منحصربه‌فرد زندگی در این کشور سبب شده تا هر ساله سرمایه‌گذاران زیادی به دنبال اقامت از طریق سرمایه ‌گذاری در اسپانیا باشند.

شرایط مهاجرت به اسپانیا از طریق سرمایه گذاری 

هر کشوری شرایط خاصی، برای ارائه اقامت به سرمایه‌گذاران را دارد. اسپانیا روش‌های مختلفی را برای سرمایه‌گذاران ایجاد کرده است که هرکدام از این روش‌ها مستلزم پرداخت مبلغ خاصی می‌باشد که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت؛ اما در این قسمت قصد داریم شرایط عمومی سرمایه ‌گذاری در اسپانیا را بیان کنیم:

 1. متقاضی باید بالای سن قانونی (18 سال ) باشد.
 2. متقاضی نباید سابقه کیفری و جنایی داشته باشد.
 3. متقاضی باید بیمه درمانی معتبر و گواهی رسمی سلامت داشته باشد.
 4. متقاضی نباید قبلا از دریافت ویزای شنگن منع شده باشد.
 5. متقاضی باید سرمایه و بودجه لازم برای سرمایه ‌گذاری در اسپانیا را داشته باشد.
 6. متقاضی باید با ارائه مدارکی، واجد شرایط سرمایه‌ گذاری بودن خود را اثبات کند.

انواع روش های اخذ ویزای سرمایه ‌گذاری اسپانیا

همانطور که پیش‌تر اشاره کردیم روش‌های متفاوتی برای دریافت اقامت سرمایه ‌گذاری اسپانیا وجود دارد که هر کدام از این روش‌ها نیازمند بودجه متفاوتی می‌باشد و شرایط مختلفی نیز دارد که شخص سرمایه‌گذار می‌بایست باتوجه به شرایط خود یکی از این روش‌ها را برای سرمایه‌گذاری در اسپانیا انتخاب کند. از جمله روش‌های سرمایه ‌گذاری در این کشور می‌توان به خرید ملک، تمکن مالی، ثبت شرکت در این کشور، خرید سهام، کارآفرینی و راه‌اندازی استارت‌آپ اشاره کرد که در ادامه به بررسی هریک از آنها خواهیم پرداخت. 

سرمایه گذاری در اسپانیا با خرید ملک 

یکی از پرمزیت‌ترین روش‌های سرمایه ‌گذاری در اسپانیا، خرید ملک در این کشور است. با خرید ملک در این کشور، شخص سرمایه‌گذار علاوه بر سودی که هرساله بر روی ملک خود دریافت می‌کند؛ واجد شرایط گرفتن گلدن ویزای اسپانیا نیز می‌شود. در واقع گلدن ویزا، اقامت دائم اسپانیا را با شرط سرمایه‌گذاری حداقل مبلغ 500 هزار یورویی در املاک اسپانیا، به شخص سرمایه‌گذار ارائه می‌دهد.

اقامت اسپانیا با خرید ملک می‌تواند شامل خرید ملک‌های تجاری، مسکونی و یا حتی زمین باشد. این نوع سرمایه ‌گذاری از طریق دولت حمایت زیادی می‌شود. لازم به ذکر است؛ سرمایه‌گذار برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق سرمایه ‌گذاری در املاک باید ملک خود را حداقل به مدت 5 سال نفروشد و چنانچه قبل از 5 سال ملک فروخته شود؛ از حمایت ویزای سرمایه‌گذاری این کشور خارج می‌شود.

مهاجرت به اسپانیا با ویزای تمکن مالی

برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی، شخص سرمایه‌گذار باید اثبات کند که وضع مالی خوبی دارد و می‌خواهد از امکانات این کشور بهره ببرد. برای اثبات این مسئله، باید به ازای هر یک از اعضای خانواده مبلغ20000 یورو در حساب بانکی کشور خود سرمایه‌گذار وجود داشته باشد و همچنین اثبات کند که ماهیانه مبلغ 3000 یورو از کشور خود درآمد دارد.

این ویزا تنها به مدت 1 سال اعتبار داشته و پس از آن در صورتی که سرمایه ‌گذاری خود را در اسپانیا همچنان حفظ کند می‌تواند برای گرفتن اقامت موقت 5 ساله اقدام نماید. همچنین پس از گرفتن اقامت موقت 5 ساله در صورتی که هرسال حداقل یک بار به این کشور سفر کنید می‌توانید برای گرفتن اقامت دائم درخواست دهید.

لازم به ذکر است؛ سرمایه‌گذاری در اسپانیا با این روش، مجوز کار کردن به عنوان کارمند برای شخص دیگری را در این کشور به شما نمی‌دهد زیرا شما اثبات کرده اید که وضع مالی خوبی دارید و تنها قصد بهره‌مندی از امکانات این کشور را دارید.

دریافت ویزای سرمایه گذاری در اسپانیا با ثبت شرکت

این نوع سرمایه ‌گذاری در اسپانیا اغلب به اشخاصی پیشنهاد می‌شود که علاوه بر اقامت در این کشور به دنبال انتقال سرمایه خود و بیزینس و راه‌اندازی کسب‌وکار خود در سطح بین‌المللی هستند. بدین منظور شخص سرمایه‌گذار می‌تواند شرکت سهامی عام را با حداقل سرمایه 60هزار یورو و شرکت با مسئولیت محدود را با حداقل سرمایه 3هزار یورو راه‌اندازی کند.

سرمایه ‌گذاری در اسپانیا با ثبت شرکت در این کشور ویزای اقامت یک‌ ساله را به سرمایه‌گذار می‌دهد و پس از آن می‌تواند دو بار به مدت دوسال آن را تمدید کرده و پس از آ هم برای دریافت اقامت دائم اقدام نماید.

اقامت سرمایه گذاری اسپانیا با خرید سهام

آسان‌‌ترین و سودده‌ترین راه‌حل برای سرمایه‌ گذاری در اسپانیا، سرمایه‌گذاری در بورس و اوراق بهادار و خرید سهام شرکت‌های این کشور است. بورس اوراق بهادار مادرید، از قابل اعتمادترین بازارهای بورس است که میلیون‌ها سرمایه‌گذار اسپانیایی و خارجی در آن در حال خرید و فروش سهام هستند. ساده‌ترین راه‌ برای سرمایه‌گذاری در بازار بورس این کشور نیز، سرمایه‌گذاری در یک شاخص بازار گسترده با کمک ETF  می‌باشد.

اقامت اسپانیا با سرمایه گذاری از طریق کارآفرینی 

برای دریافت اقامت اسپانیا از طریق سرمایه ‌گذاری و کارآفرینی در این کشور ابتدا شما باید طرح تجاری یا بیزینس پلن خود را ارائه دهید. این طرح باید ثابت کند که تاثیر مثبت، قوی و مفید در اقتصاد اروپا خواهد گذاشت و همچنین امکان اشتغال را حداقل برای دو شخص اسپانیایی فراهم می‌آورد. حداقل سرمایه لازم برای اخذ اقامت با این روش حداقل مبلغ 50هزار یورو می‌باشد.

پس از تایید بیزینس پلن شخص سرمایه‌گذار اقامت 1 ساله دریافت کرده و پس از تمدید 2 بار دیگر این اقامت به مدت 2 سال می‌تواند اقامت دائم این کشور را گرفته و پس از 10 سال هم تابعیت اسپانیا را اخذ نماید. 

راه‌انداری استارت‌آپ

برای سرمایه ‌گذاری در اسپانیا با این روش نیز باید همانند روش کارآفرینی بیزینس پلن خود را ارائه دهید. پرکاربردترین نوع شرکت برای تاسیس استارتاپ در این کشور شرکت‌های سهامی عام و شرکت با مسئولیت محدود هستند که برای سهامی عام شما نیازمند 60 هزار یورو سرمایه و برای شرکت با مسئولیت محدود نیازمند 3000 یورو سرمایه هستید.

بهترین روش سرمایه‌ گذاری در اسپانیا

بهترین روش سرمایه‌گذاری در این کشور وابسته به شرایط مختلف افراد و بودجه آن‌ها متفاوت خواهد بود. لذا بدین منظور پس از مشخص کردن هدف خود از این سرمایه‌گذاری باید برای تصمیم‌گیری بهتر در این امر از افراد باتجربه برای یافتن بهترین روش سرمایه‌ گذاری خود مشورت کنیم.

مزایا و معایب اقامت اسپانیا با سرمایه ‌گذاری

در مرحله اول برای بررسی شرایط سرمایه ‌گذاری در اسپانیا باید مشخص کنید که به دنبال چه هدفی برای سرمایه‌گذاری در این کشور هستید و پس از آن با بررسی مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در این کشور، تصمیم‌گیری کنید. در ادامه قصد داریم به طور کلی مزایا و معایب سرمایه‌گذاری در اروپا به خصوص در کشور اسپانیا را بررسی کنیم:

مزایا:

 1. اقامت در دومین مقصد گردشگری جهان.
 2. قیمت مناسب املاک در این کشور
 3. زندگی در کشوری با اقتصاد پویا و فرصت‌های عالی سرمایه‌گذاری 
 4. حضور در عهدنامه شنگن
 5. هزینه‌های نسبتا پایین زندگی
 6. برخورداری از آب‌وهوای مطلوب و مناسب
 7. امکان اخذ گلدن ویزا با خرید ملک در این کشور

معایب:

 1. سخت‌گیری و مشکلات در تمدید اقامت متقاضیان
 2. اختلال در افتتاح حساب و انتقال سرمایه 
 3. مدت زمان زیاد (10 سال) برای اخذ تابعیت
 4. لزوم یادگیری زبان اسپانیایی به دلیل پایین بودن سطح زبان انگلیسی مردم این کشور

آیا اقامت اسپانیا از طریق سرمایه‌ گذاری امکان‌پذیر است؟

بله همانطور که در مطالب بالا بررسی کردیم اقامت اسپانیا از طریق سرمایه‌ گذاری در این کشور با روش‌های مختلف و سرمایه‌های مختلفی امکان‌پذیر خواهد بود که شخص سرمایه‌گذار می‌تواند با توجه به شرایط خود یکی از این روش‌ها را انتخاب کند. 

مدارک لازم برای اخذ ویزای سرمایه‌ گذاری در اسپانیا

برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه ‌گذاری لازم است مدارک خود را به زبان اسپانیایی ترجمه کرده و برای سفارت اسپانیا در ایران فرستاده تا تاییدیه‌های لازم را دریافت کنید. مدارک مورد نیاز عبارتند از:

 1. پاسپورت معتبر ( دارای حداقل18 ماه اعتبار)
 2. گواهی عدم سو پیشینه
 3. گواهی موجودی 500000 یورویی
 4. کد شناسایی موسوم به NIE
 5. سند املاک خریداری شده
 6. گواهی‌های آزمایشات پزشکی

مشاوره با موسسه مهاجرتی اندیشه کو برای اخذ اقامت اسپانیا از طریق سرمایه ‌گذاری

سرمایه‌ گذاری در اسپانیا به دلیل شرایط انعطاف‌پذیر اقتصادی خود یک انتخاب ایده‌ال برای افرادیست که قصد اقامت و یا رشد کسب‌وکار خود در سطح بین‌المللی را دارند. اما برای تصمیم‌گیری درست و کم‌ریسک برای سرمایه‌گذاری در این کشور نیازمند استفاده از تجربیات و اطلاعات اشخاصی هستیم که در این زمینه فعالیت می‌کنند؛ تا ضمن اطمینان از حفظ و سوددهی بودن سرمایه خود، بتوانیم اقامت و حتی تابعیت این کشور را اخذ نماییم.

سوالات متداول اقامت اسپانیا با سرمایه گذاری

 1. آیا اسپانیا، برای سرمایه ‌گذاری کشور مناسبی محسوب می‌شود؟

بله، امکان دریافت اقامت برای خود و خانواده، جاذبه‌های طبیعی و آب‌وهوای خوب، اقتصاد خوب و امنیت، از مزایای سرمایه گذاری در اسپانیا، محسوب می‌شود.

 1. انواع روش های سرمایه گذاری در اسپانیا، شامل چه مواردی است؟

خرید ملک، ثبت شرکت، خرید سهام، راه‌اندازی استارت آپ، کارآفرینی و تمکن مالی، مرسوم‌ترین شیوه‌های سرمایه‌ گذاری در اسپانیا و کسب اقامت از این طریق است.

 1. آیا کسب اقامت اسپانیا از طریق سرمایه‌گذاری ممکن است؟

بله، یک راه مناسب برای کسب اقامت اسپانیا برای افرادی که تمکن مالی دارند، از طریق سرمایه‌گذاری است. ویزای سرمایه گذاری اسپانیا برای اقامت روش بسیار مناسبی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
شروع به تایپ کنید تا مقاله های مورد نظر خود را ببینید.

برای دریافت مشاوره مهاجرتی فرم زیر را پر کنید.