موسسه اندیشه AndisheCo

AndisheCo CopyRight 2023

موسسه اندیشه AndisheCo

AndisheCo CopyRight 2023

راه های مهاجرت به یونان، هزینه، مزایا و معایب مهاجرت

راه های مهاجرت به یونان

آنچه در این مقاله میخوانید:

مهاجرت به یونان طرفداران بسیاری دارد. یونان یکی از کشورهای اتحادیه اروپا است که به دلیل نزدیکی آن به کشور ایران از مقاصد مهم گردشگری ایرانیان به شمار می‌رود. این کشور در جنوب قاره اروپا قرار دارد و در غرب ترکیه و شرق ایتالیا واقع شده است. بیشتر مساحت این کشور را، حدود 2000 جزیره تشکیل می‌دهد که 172 جزیره آن قابل سکونت است. واحد پول این کشور یورو و پایتخت آن آتن است. این کشور با توجه به موقعیت جغرافیایی و قوانین مهاجرتی، یکی از کشورهاییست که افراد زیادی از ایران، این کشور را برای مهاجرت برمی‌گزینند. در این مقاله به شرایط مهاجرت به یونان و راه‌های کسب اقامت در این کشور را مورد بررسی قرار می‌دهیم؛ با ما همراه باشید.

مهاجرت به یونان

یونان کشوری مهاجر پذیر است که هزینه زندگی در آن نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است و با داشتن اقامت این کشور امکان سفر بدون ویزا به سایر کشورهای حوزه شنگن را خواهید داشت. روش‌های مختلفی برای مهاجرت به یونان وجود دارد که در بین روش‌های مختلف آن، مهاجرت از طریق خرید ملک و سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر رایج‌تر بوده است.

روش‌های گرفتن اقامت و مهاجرت به یونان

روش‌های متنوع زیادی برای مهاجرت به این کشور وجود دارد که هر شخصی می‌تواند باتوجه به شرایط خود یکی از آن‌ها را انتخاب کند. در ادامه به بررسی هر یک از این روش‌ها و شرایط آن‌ها خواهیم پرداخت.

روش های مهاجرت به یونان

کار

یکی از راه‌ها برای مهاجرت به یونان، اخذ ویزای کار است. افرادی که خارج از اتحادیه اروپا سکونت دارند، برای دریافت ویزای کاری جهت مهاجرت به این کشور نیاز به مجوز کار دارند؛ که این مجوز باید توسط یک کارفرما در یونان صادر شود که به متقاضی پیشنهاد شغلی داده است و یا شخص باید پس از تکمیل کردن تحصیلات خود برای دریافت ویزای کاری اقدام کند.متقاضیان برای دریافت این ویزا نیاز به پاسپورت معتبر دارند و همچنین باید اثبات کنند که امنیت این کشور را به خطر نخواهند انداخت.

لازم به ذکر است، نرخ بیکاری کشور یونان در سال‌های گذشته رشد زیادی داشته است و این بدین معناست که دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمایان این کشور برای افرادی که خارج از اروپا هستند بسیار دشوار است اما با این حال همیشه استثناء هم وجود دارد. به هر حال توصیه می‌شود کارگران خارجی به دنبال کار در کشورهایی باشند که نرخ بیکاری آن‌ها پایین‌تر است. 

تحصیل

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت به یونان، گرفتن اقامت از طریق تحصیل در این کشور می‌باشد. برای تحصیل در این کشور باید شرایط مالی خود را در نظر گرفته و اگر توان پرداخت هزینه‌های آن را دارید؛ می‌بایست پس از انتخاب رشته تحصیلی مورد نظر خود در یکی از موسسات آموزش عالی این کشور، وارد دانشگاه شده و شهریه خود را به طور کامل در ترم اول پرداخت کنید.

پس از طی کردن این مراحل شما اجازه اقامت یک ساله در این کشور را خواهید داشت که هر سال تا پایان تحصیل خود می‌توانید آن را تمدید کنید؛ و باید در نظر داشته باشید که اخذ اقامت این کشور از طریق تحصیل، نمی‌تواند یک روش مهاجرتی باشد، زیرا پس از پایان دوره تحصیلی شما نیاز به نوع دیگری از اقامت دارید تا بتوانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید.

سرمایه‌گذاری

مهاجرت به یونان از طریق سرمایه‌گذاری نیز امکان‌پذیر است. روش‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در این کشور وجود دارد که برای سرمایه‌گذاری در آن‌ها باید از شرایط مالی خوبی برخوردار باشید. برای مثال سرمایه‌گذاران خارجی می‌توانند با سرمایه‌گذاری بر روی مشاغل یونانی یا با خرید ملک در این کشور و یا خرید اوراق قرضه دولتی، سرمایه خود را به این کشور انتقال داده و از مزایای اخذ اقامت این کشور برخوردار شوند. لازم به ذکر است مهاجرانی که از این طریق اقامت یونان با سرمایه گذاری اقدام می‌کنند، امکان زندگی و کار و سفر آزادانه به سایر کشورهای منطقه شینگن را دارند. 

خرید ملک

خرید ملک در کشور یونان یکی از راه‌های بسیار خوبی است که در همان ابتدا، اقامت 5 ساله را به مهاجر خواهد داد و این پنج سال بدون شرط حضور است و مجددا پس از آن نیز امکان تمدید به مدت 5 سال وجود دارد. ولی اگر مهاجر تمایل به دریافت پاسپورت این کشور داشته باشد باید به مدت 7 سال در یونان زندگی کند و هر سال 6 ماه شرط حضور را نیز رعایت کند. 

هزینه املاک در یونان نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین‌تر است و مهاجرت به یونان  به راحتی با خرید ملکی به ارزش 250000 یورو برای افراد غیر اروپایی امکان‌پذیر است. پس از دریافت گلدن ویزای این کشور با خرید ملک، متقاضی می‌تواند همسر و فرزندان زیر 21 سال و والدین خود و همسرش را نیز برای زندگی در این کشور دعوت کند. 

تمکن مالی

از دیگر راه ها، مهاجرت به یونان از طریق تمکن مالی میباشد که برای دریافت اقامت، از این طریق متقاضی باید مدارکی را برای اثبات توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی خود و اعضای خانواده‌اش در این کشور به دولت ارائه دهد. در این روش شخص باید هزینه‌هایی از قبیل اجاره ملک در این کشور، حق بیمه، هزینه ورود به اروپا و افتتاح حساب را متقبل شود.

مهاجرت به یونان از این طریق امکان زندگی در سایر کشورهای حوزه شنگن را به متقاضی داده و نیازی به سرمایه‌گذاری یا ثبت شرکت ندارد از طرفی برای دریافت اقامت، شما نیاز به مدرک زبان نگلیسی یا یونانی ندارید. بهره‌مندی از بیمه درمانی بین‌المللی نیز یکی دیگر از مزایای مهاجرت با این روش است. 

تولد فرزند

کشور یونان نیز همانند بسیاری از کشور ها از قانون خون برای دادن تابعیت کشور خود به شهروندان پیروی می‌کند. اما این قانون در این کشور نسبت به بسیاری از کشورها ساده‌تر اعمال شده است. اگر یکی از والدین فرزندی که متولد می‌شود یونانی باشد؛ فرزند نیز می‌تواند تابعیت و شهروندی این کشور را اخذ نماید. اما تفاوت بزرگ این کشور با سایر کشورها این است که اگر یکی از اجداد آن تا سه نسل قبل یونانی باشد؛ فرزند باز هم امکان اخذ تابعیت این کشور را خواهد داشت.

در صورتی که هیچ یک از والدین این فرزند یونانی نباشند اما 5 سال در این کشور زندگی کرده باشند و تابعیت یونان را دریافت کرده باشند، کودک از بدو تولد، یونانی محسوب شده و از شرایط زندگی در این کشور بهره‌مند می‌شود.

ویزای توریستی 

کشور یونان، دارای مکان‌های تاریخی و باستانی بسیار زیبا و دیدنی برای مهاجران است. جزایر زیبا و سواحل آبی بی‌نظیر آن هر ساله مهاجران زیادی را به خود جذب می‌کند. اقامت توریستی این کشور، یک نوع اقامت موقت است و تنها اجازه اقامت 3 ماهه در طی زمان 6 ماه را به متقاضی می‌دهد لذا متقاضی به قصد تفریح میخواهد وارد این کشور شود. 

برای مهاجرت به یونان با این روش، شخص نیاز به پاسپورت معتبر و مدرکی مبنی بر توانایی مالی خود، دارد. ارائه گواهی مبتی بر عدم سابقه کیفری، یکی دیگر از مدارکی است که جهت اخذ ویزای توریستی باید ارائه شود. پیشنهاد می‌شود حداقل سه ماه قبل از زمان سفر خود برای اخذ اقامت توریستی اقدام کنید.

معایب و مزایای مهاجرت به یونان 

برای مهاجرت به هر کشوری باید در مورد مزایای و معایب آن شهر یا کشور اطلاعات داشته باشید تا در آینده دچار مشکل نشوید. شرایط زندگی در یونان ممکن است در اوایل برای شما نگران کننده باشد اما به صورت کی مزایا اقامت در یونان عبارتند از:

 1. تحصیل رایگان برای تمامی افراد خانواده
 2. محدودیتی برای خرید ملک در این کشور وجود ندارد.
 3. مهاجران امکان افتتاح حساب بین‌المللی دارند.
 4. نیازی به مدرک زبان
 5. هزینه ملک در این کشور نسبت به سایر مناطق اروپایی پایین‌تر است.
 6. مهاجران امکان دریافت پاسپورت اروپایی را خواهند داشت که می‌توانند توسط آن به 186 کشور دنیا بدون ویزا سفر کنند. 

معایب اقامت در یونان عبارتند از:

 1. در مناطق توریستی این کشور از جمله شهر آتن هزینه‌های زندگی بسیار بالا است.
 2. بازار کار ضعیف
 3. امکان بروز تظاهرات در شهرهای بزرگ این کشور
 4. یادگیری سخت زبان مردم بومی این کشور 
 5. پرداخت مالیات‌های سنگین

هزینه اقامت و مهاجرت در یونان

یکی از مواردی که مهاجران پیش از اقامت در یک کشور باید آن را در نظر بگیرید، هزینه اقامت در کشور مقصد است. هزینه اقامت در کشور یونان به نسبت سایر کشورهای اروپایی 30 درصد کمتر است. همچنین تورم سالانه در این کشور در سال‌های اخیر زیر 2 درصد بوده است و با رشد اقتصادی به زیر 0.86 درصد رسیده است. که این نشان‌دهنده ثبات بالای اقتصادی این کشور است.

هزینه‌های زندگی در مناطق شمالی و جنوبی آتن نسبت به سایر شهرها و روستاهای این کشور بیشتر است. و این منطقه گردشگران بیشتری را به خود جذب می‌کند. لازم به ذکر است هزینه‌های زندگی در این کشور بسته به سبک زندگی هر شخصی متفاوت است.

 مشاوره با موسسه مهاجرتی اندیشه در مورد اخذ اقامت یونان

روش‌های مختلف مهاجرت به یونان را در این مقاله به طور کامل و جامع بررسی کردیم. همانطور که پیش‌تر متوجه شدید یونان چهارمین پاسپورت معتبر جهان را دارد و از نظر اقتصادی نیز از کشورهای مهم و برجسته جهان محسوب می‌شود. این کشور مزایای بسیاری برای مهاجران دارد. نکته حائز اهمیت این است که مهاجرت به یونان و دریافت اقامت آن مراحل اداری پیچیده‌ای دارد. که بهتر است برای انجام آن از کارشناسان و وکلای مهاجرتی موسسه مهاجرتی اندیشه که دارای تجربه و تخصص کافی در این زمینه هستند کمک بگیرید.

سوالات متداول در مورد مهاجرت به یونان

 • از طریق چه روش‌هایی می‌توان اقامت یونان را به دست آورد؟

امکان کسب اقامت یونان به شیوه‌های مختلف کاری، تحصیلی، سرمایه‌گذاری، خرید ملک، تمکن مالی و ویزای توریستی، وجود دارد.

 • آیا یونان جزو کشورهای حوزه‌ی شینگن است؟

یونان علاوه بر اینکه جزو کشورهای اتحادیه‌ی اروپا است، جزو 26 کشور عضو شینگن است و با داشتن اقامت این کشور، می‌توان بدون اخذ ویزا در کشورهای این محدوده تردد کرد.

 • آیا یونان وضعیت اقتصادی مناسبی برای مهاجرت و زندگی دارد؟

یونان از نظر هزینه‌های زندگی جزو کشورهای کم هزینه‌ی اروپا محسوب می‌شود و از نظر ثبات اقتصادی نیز در چند سال اخیر، تورم بسیار کمی را داشته است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
شروع به تایپ کنید تا مقاله های مورد نظر خود را ببینید.

برای دریافت مشاوره مهاجرتی فرم زیر را پر کنید.