موسسه اندیشه AndisheCo

AndisheCo CopyRight 2023

موسسه اندیشه AndisheCo

AndisheCo CopyRight 2023

زندگی در اسپانیا برای ایرانیان

زندگی در اسپانیا برای ایرانیان

زندگی در اسپانیا برای ایرانیان به معنای مهاجرت به سرزمینی با آب و هوای عالی، هزینه زندگی نسبتا پایین و طبیعت بکر و زیبا است. بیش از ۳۵۰ روز از کل سال، هوای اسپانیا آفتابی است و یکی از افتابی‌ترین کشورها در اروپا است. اسپانیا کشوری مهاجر پذیر است و سالانه ایرانیان زیادی به مقصد اسپانیا از کشور خارج می‌شوند. البته علاوه بر موارد ذکر شده، مهاجرت به اسپانیا و زندگی در این کشور اروپایی، مزایای دیگری نیز دارد که به بررسی آن‌ها می‌پردازیم. برای اطلاع از هزینه های زندگی در اسپانیا کلیک کنید.

شرایط زندگی در اسپانیا 

از نظر هزینه‌های مربوط به زندگی و مخارج، اسپانیا یکی از بهترین کشورها جهت مهاجرت است. هزینه‌های زندگی در اسپانیا نسبت به میزان درآمد کمتر است و میزان درآمد و هزینه مسکن تا حدودی ثابت است. وضعیت سیستم حمل و نقل عمومی در این کشور مناسب است و با توجه به گستردگی این سیستم در کل کشور، به راحتی می‌توان به تمام شهرهای کوچک و بزرگ اسپانیا مسافرت کرد.

 افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا را دارند، باید بدانند که یادگیری زبان اسپانیایی لازم است چرا که اکثریت جمعیت این کشور به زبان انگلیسی صحبت نمی‌کنند. در کنار تمام مزایای ذکر شده، باید دقت کنید که زندگی در اسپانیا برای ایرانیان چندان آسان نیست. یکی از اصلی‌‌ترین دلایل آن، نرخ بالای بیکاری در این کشور است. بنابراین بهتر است قبل از تصمیم به مهاجرت به اين کشور،  برای دریافت پیشنهاد کاری اقدام کرده و با داشتن جاب آفر وارد اسپانیا شوید. برای کارکردن در اسپانیا به ویزای کار و اقامت نیاز دارید. 

فرهنگ مردم

اسپانیایی‌ها مردمانی پرشور و خون گرم هستند و یکی از نکات فرهنگی مهم در این مردم این است که خانواده را در اولویت قرار می‌دهند؛ به طوری که روزانه زمانی را برای لذت بردن از معاشرت با خانواده به خصوص به هنگام غذا خوردن اختصاص می‌دهند. همچنین اسپانیایی‌ها زندگی سخت نگرفته و همه چیز را به آهستگی پیش می‌برند چراکه اعتقاد دارند زندگی می‌کنند تا از زندگی لذت ببرند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید مردم اسپانیا، سحر خیز نبوده و تا دیر وقت بیدار ماندن جز عادت‌های آن‌ها است. همچنین زمان‌های سرو وعده‌های صبحانه، ناهار و شام در اغلب موارد ساعاتی دیرتر از حد معمول است.

قوانین کشور اسپانیا برای مردم

اسپانیا نیز مانند سایر کشورها، برای افراد مهاجر و غیرمهاجر قوانین خاصی تعیین کرده است. یکی از این قوانین، همراه داشتن کارت شناسایی برای رفت و آمد در این کشور است. همواره باید کارت شناسایی خود را به همراه داشته باشید، تا اگر پلیس از شما درخواست کرد، آن را ارائه کنید. در صورت عدم همراه داشتن کارت شناسایی، پلیس می‌تواند شما را بازداشت کند. یکی دیگر از قوانین مهم زندگی در اسپانیا برای ایرانیان و سایر افراد این است که باید بدانند حمل مواد مخدر حتی به صورت کم و ناچیز و در حد مصرف شخصی نیز جرم محسوب می‌شود و فرد متخلف بازداشت شده و باید جزای نقدی پرداخت کند. همچنین طبق قوانین این کشور، افراد زیر ۱۸ سال، کودک محسوب شده و در صورت ارتکاب جرم و یا در صورت بستری شدن در بیمارستان، باید حتما سرپرست آن‌ها به مرکز مربوطه مراجعه کند.

اقتصاد کشور اسپانیا 

اقتصاد سرمایه داری کشور اسپانیا، سیزدهمین اقتصاد بزرگ جهان، پنجمین اقتصاد بزرگ اروپا و چهارمین اقتصاد بزرگ منطقه یورو است. مردم اسپانیا از لحاظ رفاهی و سطح زندگی مطابق با برترین استانداردهای جهانی زندگی می‌کنند.

 همچنین این کشور از لحاظ تولید ناخالص داخلی دارای رتبه نوزده می‌باشد. بخش عمده اقتصاد اسپانیا را کشاورزی، جنگل‌داری و شیلات تشکیل می‌دهد. مهم‌ترین محصولات کشاورزی اسپانیا انگور و زیتون هستند که زیتون تولید شده در این کشور اکثرا صرف تولید روغن زیتون می‌شود، تجارت و پرورش گاو نیز در این کشور از اهمیت زیادی برخوردار بوده و پرورش گوسفند و بز از دیگر مشاغل پر سود در این کشور است‌. به علاوه، صنعت خودرو سازی و گردشگری نیز در رشد اقتصادی کشور اسپانیا بسیار مؤثر هستند.

آب و هوا

یکی از مهم‌ترین نکات جهت زندگی در اسپانیا برای ایرانیان توجه به آب و هوای این کشور است. آب و هوای اسپانیا تقریبا در تمام طول سال بجز تابستان، معتدل و ملایم است. اما در تابستان هوا بسیار گرم بوده و شبیه به هوای کشورهای گرم استوایی است. در روزهای عادی‌ تابستانی، دمای هوا در حوالی ۳۲ درجه سانتیگراد است و گاهی ممکن است به ۴۰ درجه سانتیگراد هم برسد. دمای هوا در فصل زمستان در کشور اسپانیا،  معمولاً بین ۴ تا ۱۰ درجه سانتیگراد بوده و در برخی مواقع و در بخش‌های شمالی‌ کشور، به دماهای پایین‌تری هم می‌رسد.

روش‌های گرفتن اقامت اسپانیا 

یکی از رایج‌ترین راه‌های دریافت اقامت اسپانیا، از طریق ویزای تحصیلی است.این نوع اقامت برای افرادی مناسب است که علاقمند به تحصیل یا انجام تحقیقات در کشور اسپانیا هستند. این افراد می‌توانند برای ویزای دانشجوییِ جهت تحصیل در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و سایر دوره‌های کوتاه‌مدت درخواست دهند. یکی دیگر از روش‌های دریافت اقامت دائم در اسپانیا، سرمایه‌گذاری با استفاده از ویزای طلایی است. به این روش دریافت اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک هم گفته می‌شود.

در این قانون آن دسته از شهروندان غیر اروپایی که حداقل ۵۰۰ هزار یورو در املاک اسپانیا سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند مجوز اقامت دریافت نمایند. اخذ اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی نیز امکان پذیر است و بیشتر مناسب کسانی است که برای زندگی و اقامت در اسپانیا، قصد انجام هیچ‌گونه فعالیت اقتصادی یا شغلی را ندارند. این ویزا به شما این امکان را می‌دهد که برای مدت یک سال در اسپانیا زندگی کنید. این مجوز اقامت، در صورتی تمدید می‌شود که حداقل ۱۸۳ روز در اسپانیا زندگی کرده باشید. در صورت رعایت شرایط تمدید اقامت، می‌توانید برای دو سال دیگر مجوز اقامت خود را تمدید کنید. از دیگر راه‌های دریافت اقامت اسپانیا می‌توان به دریافت اقامت از طریق ازدواج با یک فرد تبعیه اسپانیا اشاره کرد. 

شرایط زندگی دانشجویی در اسپانیا 

هزینه تحصیل در اسپانیا، در سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا با هم متفاوت است. همچنین بسته به دانشگاه محل تحصیل، میزان شهریه پرداختی نیز متفاوت خواهد بود. ارائه خوابگاه‌های دانشجویی توسط دانشگاه‌های اسپانیا، یکی از مزایای تحصیل و زندگی دانشجویی در اسپانیا است.  به منظور کم کردن هزینه‌‌های مربوط به زندگی دانشجویی در اسپانیا، اکثر دانشجویان زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی را ترجیح می‌دهند. دانشجویان در حال تحصیل در اسپانیا، می‌توانند همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال را با خود ببرند. همچنین دانشجویان اجازه کار ۲۰ تا ۳۰ ساعته در هفته را دارند، ولی  تا زمانی که به زبان اسپانیای مسلط نباشید، امکان پیدا کردن کار کمی مشکل است. البته دانشجویان مقطع دکترا می‌توانند به عنوان دستار استاد در همان دانشگاه خود تدریس کرده و درآمد خوبی کسب نمایند.

هزینه زندگی در اسپانیا 

هزینه زندگی معمول و زندگی دانشجویی در اسپانیا برای ایرانیان نسبت به کشورهای دیگر اروپایی بسیار به صرفه‌تر می‌باشد. حتی در کلان شهرهای اسپانیا مثل مادرید و بارسلونا، در مقایسه با شهرهایی مثل لندن و پاریس، کیفیت زندگی بالاتر و در عین حال هزینه آن کمتر است. همچنین بر اساس گزارش سایت Internations،  یک زندگی خوب در اسپانیا به متوسط حقوق سالانه 23000 یورو یا ۲۵۰۰۰ دلار آمریکا نیاز دارد.

مشکلات زندگی در اسپانیا 

اگرچه به هزینه‌های پایین زندگی به نسبت سایر کشورهای اروپایی و یا آمریکا اشاره کردیم اما رشد هزینه‌های زندگی در سال‌های اخیر با رشد دستمزد و درآمد متوسط شهروندان، متناسب نبوده و این مسئله خصوصا برای افراد کم درآمد، معضل جدی است. علاوه بر این از دیگر مشکلات زندگی در اسپانیا برای ایرانیان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود. 

 • وجود رگه‌هایی از بیگانه ستیزی نسبت به مهاجران خارجی.
 • توریست زیاد و مواجه شدن با معضل جیب بری
 • استراحت طولانی مدت در بعدازظهرها و افزایش ساعت کاری
 • بوروکراسی در روند انجام کارهای اداری

مزایای زندگی در اسپانیا 

تا حدودی به مزایای زندگی در اسپانیا برای ایرانیان پرداختیم. به طور خلاصه علاوه بر هزینه زندگی نسبتا پایین و آب و هوای خوب، زندگی در این کشور مزایای دیگری نیز دارد که شامل:

 • امکانات مناسب جهت تحصیل در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا
 • استفاده از خدمات درمانی و دولتی رایگان پس از دریافت اقامت دائم 
 • طبیعت زیبا با وجود سواحل و جنگل‌های متعدد 
 • غذا و رستوران‌های ارزان
 • کشوری مناسب برای عاشقان فوتبال 

مشاوره با موسسه مهاجرتی درباره زندگی در اسپانیا 

برای مهاجرت به اسپانیا باید مراحل مختلفی را طی کرد که‌ این روند ممکن است پیچیده و دشوار باشد. افرادی که قصد مهاجرت به اسپانیا دارند، باید از تمامی شرایط، مدارک و الزامات آن آگاهی کافی داشته باشند تا متناسب با شرایط خود روش مهاجرتی مناسب را انتخاب کنند. مشاوره با افراد حاذق در این زمینه، جهت راهنمایی بیشتر و هماهنگی با آنان جهت پیشبرد مراحل مختلف دریافت ویزا و اقامت، باعث تسهیل این روند می‌شود. کارشناسان ما در موسسه مهاجرتی اندیشه کو آماده‌ راهنمایی به شما عزیزان در خصوص مهاجرت به اسپانیا و کسب ویزای این کشور، هستند.

سوالات متداول 

 • آیا برای مهاجرت به اسپانیا، به اعضای خانواده ویزای همراه تعلق می گیرد؟

بله. همسر و فرزندان متقاضی می‌توانند از این ویزا استفاده کنند.

 • هزینه ماهانه زندگی در اسپانیا چقدر است؟

طبیعتا هزینه‌ زندگی بر حسب سبک زندگی و شهر اقامت، متفاوت است؛ اما چیزی بین 600 تا 1000 یورو را می‌توان به عنوان هزینه‌ معمول ماهیانه‌ زندگی در اسپانیا، در نظر گرفت.

 • آیا دریافت اقامت اسپانیا از طریق خرید ملک امکان پذیر است؟

بله. خرید ملک یکی از روش های اخذ اقامت این کشور است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Search
شروع به تایپ کنید تا مقاله های مورد نظر خود را ببینید.

برای دریافت مشاوره مهاجرتی فرم زیر را پر کنید.