مهاجرت به بلژیک از روش های مختلفی مانند تحصیل، کار، ازدواج، سرمایه گذاری و خرید ملک امکان پذیر است. بلژیک یکی از کشورهای زیبای اروپایی با مرکزیت بروکسل است. از همسایگان آن می توان به آلمان، لوکزامبورگ و فرانسه اشاره کرد. شمال غربی نروژ با خط ساحلی 64 کیلومتری به دریای شمال متصل شده است و همین امر سبب شده است که آب و هوایی معتدل و مرطوبی داشته باشد. به عبارت دیگر زمستان های معتدل و تابستان خنک از مزایای منطقه جغرافیایی است که در آن قرار دارد.

چرا مهاجرت به بلژیک؟

وسعت کل این کشور 30230 کیلومتر مربع می باشد و بر همین اساس جزو کشورهای کوچک اروپایی طبقه بندی می گردد. جمعیت بلژیک نزدیک به یازده و نیم میلیون نفر است که با توجه به وسعت کم کشور، باعث افزایش تراکم جمعیت شده است.

در بلژیک شاهد دو نوع نژاد خواهید بود که به فلامنها و والون ها شهرت دارند. زبان فلامنها هلندی است و ساکن شمال کشور هستند در حالی که والون ها زبان فرانسوی را برای تکلم به کار می برند. البته این دو دستگی در گویش بارها اتحاد کشور را با خطر رو به رو کرده است.

دین اکثر مردم این کشور مسیحیت می باشد و درصد کمتری را مسلمانان و سایر ادیان تشکیل داده است.

از خصوصیات بارز اخلاقی در بین مردم بلژیک، می توان به شوخ طبعی آنها اشاره کرد. از مسائل سیاسی و سیاستمداران تا موارد اقتصادی، از نظر سخت کوشی در حدی هستند که فعالیت مورد نظرشان به درستی انجام شود و از طرف دیگر نیز به خوش گذرانی و تفریح بسیار اهمیت می دهند.

برای مهاجرت به بلژیک نیز راه های مختلفی وجود دارد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

از جمله راحت ترین راه های مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل است. تعداد متقاضیان سالانه ای که ترجیح می دهند در دانشگاه های این کشور تحصیل کنند بسیار زیاد است و دلیل آن ها نیز بالا بودن کیفیت سطح آموزشی، اعتبار بسیار بالای مدرک دریافتی و آسان بودن شرایط درخواست ویزای تحصیلی است.

برای این که بتوانید از دانشگاه های بلژیک ویزا دریافت کنید باید شرایطی داشته باشید که از جمله آن، داشتن مدرک دیپلم، قبولی در آزمون ورودی، دارا بودن دانش و مدرک زبان هلندی یا انگلیسی مهمترین است.

در شهر بلژیک دانشجویان می‌توانند در کنار تحصیل، به مدت 30 ساعت در هفته نیز مشغول به کار شوند. پس از اتمام دوران تحصیل نیز تا شش ماه مهلت دارند شغل مناسب با مدرک تحصیلی خود بیابند و پس از سه تا پنج سال اقامت دائم دریافت نمایند. نکته مثبت دیگری نیز در ویزای تحصیلی وجود دارد و آن دریافت اقامت برای خانواده درجه یک به عنوان همراه است.‌

مهاجرت به بلژیک از طریق کار

برای مهاجرت به بلژیک از طریق کار نیاز است تا ویزای کاری دریافت کنید؛ ابتدا باید ثابت کنید که دارای تخصص و مدرک تحصیلی مرتبط هستید. علاوه بر این باید دانش و مهارت زبان را نیز دارا باشید.

از دیگر شرایط داشتن محدودیت سنی حداکثر چهل سال است.

شما دو راه برای این منظور پیش رو دارید:

دریافت پیشنهاد کار از سوی یک کارفرمای بلژیکی می تواند راه ورود شما به این کشور و استفاده از ویزای کاری باشد. البته این مورد در بسیاری کشورهای اروپایی دیده می شود که کارفرما ابتدا باید به مدت مشخصی در مورد شغل مورد نظر در کشور مبدا و حوزه اروپا آگهی کند و اگر یافت نشد می تواند از بین متقاضیان بین المللی فرد مورد نظر را انتخاب کند.

در مورد روش دوم، متقاضی برای مهاجرت به بلژیک می تواند فرصتی یک ساله از دولت بلژیک درخواست کند و با توجه به میزان مهارت، نوع رشته تحصیلی و شرایط دیگر، کار مورد نظر را بیابد.

بعد از این که ویزای کار این کشور را دریافت کردید می توانید به مدت سه سال فعالیت نمایید. پس از آن در صورت موفقیت اقامت دائم دریافت خواهید کرد.

مهاجرت به بلژیک از طریق سرمایه گذاری

دلیل اصلی سرمایه گذاران برای انتخاب کشور بلژیک، بالا بودن سطح امنیت سیاسی و اقتصادی و همین طور پایین بودن نرخ تورم و نرخ بیماری است. همین طور این افراد نگران مصادره اموال و بی ثباتی اقتصادی نیستند. شاید نبودن فسادهای اداری دلیلی است که می تواند به اعتماد بیشتر سرمایه گذار کمک نماید. راه های سرمایه گذاری برای مهاجرت به بلژیک شامل ثبت شرکت، خرید ملک، خرید اوراق قرضه و غیره است.

مهاجرت به بلژیک از طریق ازدواج

ازدواج با یک شهروند بلژیکی نیز می تواند به شما کمک کند تابعیت این کشور را دریافت نمایید. البته به همین سادگی ممکن نیست و شرایط خاص خود را دارد. از جمله این که شهروند بلژیکی باید اثبات کند دارای تمکن مالی مطلوب است و دلیل این امر نیز نشان دادن توانایی برای تامین هزینه های شریک زندگی فرد می باشد. مورد دوم اثبات قانونی و رسمی بودن ازدواج است که باید علاوه بر مدرک با عکس و فیلم اثبات گردد. فرد خارجی می تواند پس از پنج سال زندگی مشترک و سالم اقامت دائمی کشور بلژیک را دریافت کند.

از دیگر شرایط دارا بودن سن 18 سال، مجرد بودن هر دو طرف، تابعیت بلژیکی یک از طرفین و زندگی بیش از سه سال وی در این کشور، دارا بودن شغل و حقوق مکفی، دارا بودن گواهی سلامت جسمی و روحی، دارا بودن گواهی عدم سوء پیشینه و غیره است.

مهاجرت به بلژیک از طریق تولد

تولد نیز راه دیگری برای مهاجرت به بلژیک است که سبب دریافت اقامت فرد می شود. اما این روش هم می تواند طی شرایط خاصی باشد. اولین و مهمترین شرط از طریق خون است. به این معنی که پدر یا مادر کودک باید تبعه بلژیک باشند. به عبارت واضح تر اگر فردی در بلژیک متولد شود در حالی که والدینش تبعه این کشور نیستند، به کودک نیز حکم اقامت داده نمی شود.

البته صرفا رسمی بودن ازدواج باعث نمی‌شود که کودک متولد شده از پدر و مادر تبعه بلژیک اما با ازدواج غیر رسمی، تبعه این کشور را دریافت نکند. این مورد می تواند جزو موارد استثنا طبقه بندی گردد. از موارد دیگری که می تواند یک کودک را به شهروندی بلژیک برساند، سرپرستی وی در سن کمتر از هجده سال توسط یک خانواده بلژیکی است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهاجرت به بلژیک می توانید با مشاوران ما در موسسه مهاجرتی اندیشه تماس بگیرید و از مشاوره و راهنمایی های آن ها بهره مند شوید.